ЗМІНИ У ПРОВЕДЕННІ ПЕРЕВІРОК "ІНВАЛІДНИМ" ФОНДОМ
"Податкове планування"
№ 10, від 26 жовтня 2009 р.
Олександр Радзієвський
експерт
Постановою від 03.09.2009 р. № 930 Кабінет Міністрів вніс зміни до низки документів, які регулюють порядок реєстрації у Фонді соцзахисту інвалідів, подання звітності та проведення цим Фондом перевірок. На що слід звернути увагу?
Зміни внесено до низки порядків, затверджених постановою КМУ від 31.01.2007 р. № 70.
1. Змінено Порядок реєстрації підприємств, установ, організацій і фізичних осіб, що використовують найману працю.
Коли потрібно реєструватися в "інвалідному" Фонді? Раніше Порядок передбачав, що зареєструватися треба протягом 10 днів після державної реєстрації. Тепер новостворені працедавці та підприємства, у тому числі фізичні особи, які використовують найману працю, у яких кількість працюючих, для яких це місце роботи є основним, збільшилася до 8 і більше осіб, повинні зареєструватися у відділенні Фонду до 1 лютого року, що настає за роком створення або збільшення кількості працюючих.
Що робити, якщо змінилося найменування чи місцезнаходження юридичної особи або прізвище, ім'я, по батькові чи місце реєстрації проживання фізичної особи – підприємця? Про такі зміни потрібно повідомити протягом 10 робочих днів після державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи чи зміни прізвища, імені, по батькові фізичної особи – підприємця та подати заяву, копії свідоцтва та довідки.
2. Змінено Порядок проведення перевірки підприємств, установ, організацій та фізичних осіб, що використовують найману працю.
Кабмін вважає, що постанова, яка обмежує право на проведення перевірок до кінця 2010 року, поширюється і на Фонд соцзахисту інвалідів. Зокрема планові виїзні перевірки Фонд може проводити виходячи із ступеня ризику діяльності працедавців з урахуванням критеріїв їх розподілу.
При цьому така планова перевірка може проводитися у разі, якщо не пізніше ніж за 10 днів до її початку працедавця письмово повідомлено про неї із зазначенням дат її початку та закінчення.
Відтепер про початок планової перевірки Фонд може повідомляти працедавця не тільки у письмовій формі, але й по телефону (телефонограмою). Працедавець має право не допускати перевіряльників до перевірки, якщо про неї не було повідомлено заздалегідь.
Планові виїзні перевірки проводяться не частіше одного разу на календарний рік відповідно до квартальних планів робіт, що затверджуються наказом керівника відділення Фонду до 25 числа місяця, що передує місяцю, в якому проводитиметься перевірка.
А от позапланова виїзна перевірка проводиться, якщо є наказ про її проведення та підстави, визначені Законом "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 р. № 877.
Позапланова виїзна перевірка проводиться незалежно від кількості раніше проведених перевірок за рішенням суду, у разі звернення фізичних та юридичних осіб із заявами про порушення працедавцем вимог законодавства, за бажанням працедавця та у разі неподання ним звіту про зайнятість і працевлаштування інвалідів або подання такого звіту з помилками, що призвели до несплати адміністративно-господарських штрафів або сплати їх у неповному обсязі.
Таким чином, до підстав, які дають право на проведення позапланової перевірки працедавця, додалися звернення фізичних або юридичних осіб про порушення працедавцем вимог законодавства. Із переліку підстав для проведення позапланової перевірки виключено положення проте, що такі перевірки повинні проводитися на вимогу контрольно-ревізійних, податкових, правоохоронних органів і прокуратури.
Збільшено терміни проведення перевірок. Строк проведення планової перевірки для юридичних осіб – працедавців не перевищує 15 робочих днів, а суб'єктів малого підприємництва — 5 робочих днів.
Строк проведення позапланової перевірки для юридичних осіб – працедавців не перевищує 10 робочих днів, а суб'єктів малого підприємництва — 2 робочих днів.
Продовження строку проведення планової та позапланової перевірок не допускається. Нагадаємо: раніше термін проведення перевірки (планової та позапланової) не повинен був перевищувати 3 робочих днів, а у виняткових випадках він міг бути продовжений ще на такий же термін.
Новостворені працедавці та підприємства, у тому числі фізичні особи, які використовують найману працю, у яких кількість працюючих, для яких це місце роботи є основним, збільшилася до 8 і більше осіб, повинні зареєструватися у відділенні Фонду до 1 лютого року, що настає за роком створення або збільшення кількості працюючих.