Верховною Радою України 21.01.2010 р. прийнято Закон України № 1824-VI «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обмеження споживання і продажу пива та слабоалкогольних напоїв» (далі – Закон № 1824-VI).
Зазначений Закон набирає чинності з моменту його опублікування в офіційному друкованому виданні «Голос України» № 24/2010, тобто з 11.02.2010 р. Однак окремі норми цього Закону, а саме пп. 6 п. 1 та пп. 3 п. 3 розділу першого щодо заборони продажу тютюнових виробів у споживчих упаковках, які містять менше ніж 20 сигарет, набирають чинності з 01.01.2011 р., а абзаци 4–12 пп. 3 п. 1 та пп. 2 п. 3 розділу першого цього Закону – через 18 місяців з дня набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України про затвердження малюнка (малюнків) та/або піктограми (піктограм) для додаткових медичних попереджень.
Водночас Законом № 1824-VI внесено зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення та до Законів України від 19.12.95 р. № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» (далі – Закон № 481/95-ВР), від 22.09.2005 р. № 2899-IV «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення» та від 11.06.2009 р. № 1512-VI «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення регулювання відносин у сфері попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення».
Закон № 1824-VI спрямовано на обмеження споживання пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв та тютюнових виробів. З цією метою затверджено нові терміни «слабоалкогольні напої», «пиво» та «пиво безалкогольне».
Дія зазначеного Закону не вносить змін щодо отримання нових дозвільних документів для здійснення виробництва та продажу пива (ліцензія на виробництво, оптову та роздрібну торгівлю не видається, оскільки пиво не належить до алкогольних напоїв).
Цим нормативним актом розширюються обмеження щодо продажу пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв та тютюнових виробів, зокрема забороняється їх продаж: у приміщеннях та на території навчальних закладів, закладів охорони здоров'я; у закритих спортивних спорудах (крім пива у пластиковій тарі); у торгових автоматах; у приміщеннях спеціалізованих торговельних організацій, що здійснюють торгівлю товарами дитячого асортименту, тощо.
Цим Законом також вноситься заборона на продаж алкогольних, слабоалкогольних напоїв та тютюнових виробів особам віком до 18 років і забороняється споживання пива (крім безалкогольного) та слабоалкогольних напоїв: у закладах охорони здоров'я; у навчальних та освітньо-виховних закладах; у громадському транспорті; на зупинках транспорту, у підземних переходах; у закладах культури; у закритих спортивних спорудах (крім пива у пластиковій тарі); у ліфтах і таксофонах; на дитячих і спортивних майданчиках; у приміщеннях органів державної влади та органів місцевого самоврядування, інших державних установ.
Законом № 1824-VI забороняється куріння тютюнових виробів: у ліфтах і таксофонах; закладах охорони здоров'я; навчальних та освітньо-виховних закладах; на дитячих і спортивних майданчиках; у під'їздах житлових будинків; підземних переходах та в громадському транспорті (включаючи транспорт міжнародного сполучення).
Також забороняється, крім спеціально відведених для цього місць, куріння тютюнових виробів: у закладах громадського харчування; у приміщеннях органів державної влади та органів місцевого самоврядування, інших державних установ; у приміщеннях закладів культури; у приміщеннях закритих спортивних споруд; у приміщеннях підприємств, установ та організацій всіх форм власності.
На час проведення масових заходів сільські, селищні та міські ради в межах відповідної адміністративної території можуть заборонити або обмежити споживання пива (крім пива у пластиковій тарі), алкогольних, слабоалкогольних напоїв та куріння тютюнових виробів.
Також цим Законом внесено низку змін до ст. 17 Закону № 481/95-ВР, якими передбачено підвищення штрафних санкцій за порушення вимог ст. 153 у частині обмеження продажу пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв та тютюнових виробів – у розмірі 6800 грн.; введено штрафні санкції у розмірі 3400 грн. за необладнання спеціально відведених для куріння місць та нерозміщення наочної інформації, передбаченої ст. 152 Закону № 481/95-ВР.
Крім того, абзац тринадцятий частини другої ст. 17 Закону № 481/95-ВР викладено в новій редакції, якою передбачено, що в разі оптової або роздрібної торгівлі коньяком, алкогольними напоями, горілкою, лікеро-горілчаними виробами та вином за цінами, нижчими за встановлені мінімальні оптово-відпускні або роздрібні ціни на такі напої, застосовується штрафна санкція в розмірі 100 % вартості отриманої партії товару, розрахованої виходячи з мінімальних оптово-відпускних або роздрібних цін, але не менше ніж 1000 грн.
Зауважимо, що в попередній редакції абзацу тринадцятого частини другої ст. 17 Закону № 481/95-ВР не передбачалось відповідальності за порушення норм щодо мінімальних оптово-відпускних або роздрібних цін в разі оптової або роздрібної торгівлі вином, хоча мінімальні ціни на вино були встановлені раніше постановою Кабінету Міністрів України від 30.10.2008 р. № 957 «Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва».
Наслідком запровадження норм Закону № 1824-VI має стати зниження рівня масового споживання населенням України, зокрема молоддю, слабоалкогольних напоїв, що сприятиме підвищенню рівня морального, духовного та фізичного здоров'я суспільства.
Світлана Портман |
Начальник відділу методології Департаменту |
Людмила Єременко |
Головний державний податковий інспектор відділу |