Застосування деяких позицій УКТ ЗЕД при визначенні об'єктів оподаткування податком з власників транспортних засобів
Оскільки існує необхідність у розмежуванні великої кількості товарів, які перебувають в міжнародному товарообігу, потрібно мати певним чином упорядкований перелік цих товарів. Таким переліком і є товарна номенклатура Гармонізованої системи опису та кодування товарів (далі – ГС). В основу побудови ГС покладено Брюссельську митну номенклатуру, Стандартну міжнародну торгову класифікацію ООН (СМТК ООН) та інші міжнародні класифікаційні системи.
Гармонізовану систему опису та кодування товарів прийнято Міжнародною конвенцією про Гармонізовану систему опису та кодування товарів, підписаною 14.06.83 р., до якої з метою забезпечення належного рівня участі України в міжнародних торговельноекономічних відносинах та наближення нормативно-правової бази України до системи загальновизнаних норм міжнародного права Указом Президента України «Про приєднання України до Міжнародної конвенції про Гармонізовану систему опису та кодування товарів» від 17.05.2002 р. № 466/2002 приєдналася Україна. Дата приєднання – 17 травня 2002 р.
Всесвітньою митною організацією у 1988 р. було запропоновано країнам, які приєднались до зазначеної Конвенції, використовувати ГС. На сьогодні на базі ГС побудовано більшість товарних номенклатур країн, у тому числі України (Українська класифікація товарів зовнішньоекономічної діяльності – УКТ ЗЕД). ГС як єдина основа класифікаторів товарів використовується у світовій торговій практиці більше ніж 150 країн, оскільки відповідає потребам статистичних служб, митних органів, зовнішньоекономічної та комерційної діяльності.
Згідно зі ст. 1 зазначеної Конвенції ГС означає номенклатуру, яка включає: товарні позиції, підпозиції та цифрові коди, що їм належать; примітки до розділів, груп та підпозицій; основні правила інтерпретації (класифікації) ГС.
Таким чином, ГС є певним чином систематизованим переліком товарів, які обертаються в системі зовнішньоекономічної діяльності, і використовується в регулюванні експортноімпортних операцій, веденні статистики ЗЕД, декларуванні товарів при митному оформленні тощо.
ГС використовується як першоджерело для більшості інших базових класифікацій та таких, що побудовані на її основі, наприклад національних товарних номенклатур.
Оскільки ГС є товарною номенклатурою, то вона включає опис усіх фізичних (рухомих) товарів, враховуючи електричний струм, але не поширюється на послуги.
ГС охоплює такі розділи: живі тварини та продукція тваринного походження; продукти рослинного походження; жири; готові харчові вироби, напої, тютюн; продукти мінерального походження; продукти неорганічної та органічної хімії; полімерні матеріали, гума, каучук та вироби з них; шкіра та вироби з неї; деревина та вироби з неї; текстиль та предмети одягу, взуття; скло та керамічні вироби; чорні, кольорові та дорогоцінні метали; інструмент, машини та обладнання; транспортні засоби; зброя; твори мистецтва та антикваріат; тощо.
У ГС застосовується шестирозрядна система кодування товарів. Для більш глибокої деталізації держави – учасниці Конвенції можуть застосовувати понад шести знаків цифрового коду.
В Україні для цілей класифікації (кодування) товарів використовують товарну номенклатуру Митного тарифу України (УКТ ЗЕД), затвердженого Законом України «Про Митний тариф України» від 05.04.2001 р. № 2371-III (зі змінами та доповненнями, за текстом – Закон № 2371-III). Зазначена товарна номенклатура включає опис усіх фізичних (рухомих) товарів. Кожний вид реального рухомого товару може бути віднесено до певного класифікаційного угруповання товарної номенклатури. Товарів, які не піддаються класифікації, не існує.
У Законі України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів» від 11.12.91 р. № 1963-ХІІ (зі змінами та доповненнями, за текстом – Закон № 1963-XII) для визначення об'єктів оподаткування використано Українську класифікацію товарів зовнішньоекономічної діяльності, яку не можна плутати, як це нерідко буває, з іншими класифікаторами транспортних засобів: порядком списання на витрати пально-мастильних матеріалів, класифікатором, яким користується ДАІ, іншими. Ці класифікатори в багатьох пунктах мають розбіжності, і якщо при заповненні розрахунків користуватися не УКТ ЗЕД, то це може призвести до помилок у розрахунках, а відповідно, і до штрафних санкцій, непорозумінь та скарг.
Податковими органами об'єкти оподаткування, зазначені в розрахунках, перевіряються на відповідність кодам УКТ ЗЕД, і якщо за результатами перевірки виявляється заниження сум податку, до платників застосовуються штрафні санкції, передбачені законодавством.
При організації роботи з оподаткування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів у частині класифікації за кодами УКТ ЗЕД податкові органи користуються саме Митним тарифом України та поясненнями до нього, наданими роз'ясненнями Держмитслужби України.
Порядок ведення УКТ ЗЕД затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 12.12.2002 р. № 1863 (зі змінами та доповненнями, за текстом – Порядок № 1863). Відповідно до цього Порядку ведення УКТ ЗЕД здійснює Держмитслужба України, яка, зокрема:
здійснює підготовку пропозицій про внесення змін до УКТ ЗЕД у зв'язку із внесенням змін до Гармонізованої системи опису та кодування товарів, пояснень та інших рішень щодо її тлумачення Всесвітньою митною організацією, а також до Комбінованої номенклатури Європейським Союзом;
приймає рішення про проведення деталізації товарів в УКТ ЗЕД на національному рівні та запровадження додаткових одиниць виміру; визначає процедуру і встановлює форму рішення щодо класифікації товарів в УКТ ЗЕД;
розробляє пояснення до товарних підкатегорій УКТ ЗЕД (національний рівень деталізації товарів) з метою забезпечення однакового тлумачення та застосування УКТ ЗЕД, які мають рекомендаційний характер;
здійснює заходи щодо організації роботи з видання та поширення УКТ ЗЕД і пояснень до неї;
поширює інформацію про застосування УКТ ЗЕД;
виконує інші функції, пов'язані з веденням УКТ ЗЕД.
Відповідно до ст. 313 Митного кодексу України від 11.07.2002 р. № 92-IV (зі змінами та доповненнями) митні органи відносять товари до класифікаційних групувань, зазначених в УКТ ЗЕД, тобто Держмитслужбі України надано право здійснення остаточних висновків щодо визначення кодів ТН ЗЕД.
Класифікація товарів за УКТ ЗЕД здійснюється за правилами, затвердженими Законом № 2371-III, основні з яких наведено нижче.
Правило 1
Назви розділів, груп та підгруп наводяться лише для зручності користування. Для юридичних цілей класифікація товарів проводиться виходячи з найменувань товарних позицій і відповідних приміток до розділів чи груп і, якщо такі тексти, найменування та примітки не вимагають іншого, відповідно до таких правил:
Правило 2
а)
будь-яке посилання в найменуванні товарної позиції на будь-який товар стосується також некомплектних чи незавершених товарів за умови, що вони мають основні характеристики комплектних чи завершених товарів. Це правило застосовується при посиланні на комплектний чи завершений товар (чи такий, що класифікується як комплектний чи завершений згідно з цим правилом), поданий незібраним чи розібраним;
б) будь-яке посилання в найменуванні товарної позиції на будь-який матеріал чи сировину стосується також сумішей або сполучень цього матеріалу чи речовини з іншими матеріалами чи речовинами. Будьяке посилання на товар з певного матеріалу чи сировини розглядається як посилання на товари, які повністю або частково складаються з цього матеріалу чи речовини. Класифікація товарів, які складаються більше ніж з одного матеріалу чи речовини, проводиться відповідно до правила 3.
Правило 3
У разі коли згідно з правилом 2б) або з будь-яких інших причин товари на перший погляд можна віднести до двох товарних позицій або більше, класифікація таких товарів проводиться так:
а) перевага надається тій товарній позиції, яка більш конкретно описує товар порівняно з найменуваннями товарних позицій, що дають більш загальний опис. Однак якщо кожна з двох товарних позицій або більше стосується лише частини матеріалів чи речовин, які входять до складу суміші чи багатокомпонентного товару, або лише окремих частин товарів, що надходять у продаж у наборі, призначеному для роздрібної торгівлі, тоді ці товарні позиції розглядаються рівнозначними щодо цього товару, навіть якщо одна з них має більш повний або більш точний опис товару;
б) суміші, багатокомпонентні вироби, які складаються з різних матеріалів або вироблені з різних компонентів, і товари, що надходять у продаж у наборах для роздрібної торгівлі, класифікація яких не може проводитися згідно з правилом 3а), класифікуються відповідно до матеріалу чи складових, які визначають основний характер цих товарів, за умови, що цей критерій можна застосувати;
в) товари, класифікацію яких не можна провести відповідно до правила 3а) або 3б), класифікуються в товарній позиції з найбільшим порядковим номером серед товарних позицій, які розглядаються.
Правило 4
Товари, які не можуть бути класифіковані згідно з вищенаведеними правилами, класифікуються в товарній позиції, яка відповідає найбільш подібним товарам, що розглядаються.
Митний тариф України складається з 21 розділу і містить кодування таких товарів, як живі тварини, мінеральні продукти, продукція хімічної та пов'язаних з нею галузей промисловості, полімерні матеріали, пластмаси та вироби з них, каучук, гума, взуття, механічне обладнання, зброя, інше. Транспортні засоби, устаткування та пристрої, пов'язані з транспортом, визначено в розділі XVII Митного тарифу. Відповідно до ст. 2 Закону № 1963-XII об'єктами оподаткування є транспортні засоби, зазначені в товарних позиціях 8701 – 8705, 8711 товарної групи 87 «Засоби наземного транспорту, крім залізничного або трамвайного рухомого складу, їх частини та обладнання» та товарній позиції 8903 (крім надувних човнів) товарної групи «Судна, човни та інші плавучі засоби».
Нижче наведено опис кожного об'єкта оподаткування відповідно до УКТ ЗЕД.
УВАГА! Надана інформація має довідковий характер.
Група 87 «Засоби наземного транспорту, крім залізничного або трамвайного рухомого складу, їх частини та обладнання»
Примітки
1. Ця група не включає транспортні засоби, передбачені для переміщення тільки по колії (залізничній, трамвайній).
2. У цій групі термін «трактори» означає транспортні засоби, призначені головним чином для буксирування чи штовхання інших транспортних засобів і вантажів, навіть якщо вони містять деяке допоміжне устаткування, що дає змогу транспортувати, з урахуванням їх основного застосування, інструменти, насіння, добрива тощо.
3. Агрегати та робочі механізми, які сконструйовані для оснащення тракторів товарної позиції 8701 і розглядаються як взаємозамінне устаткування, відносяться до відповідних товарних позицій, навіть у разі, коли вони поставляються разом з тягачем, незалежно від того, встановлені вони на ньому чи ні.
4. Шасі автомобільні з кабіною включаються до товарних позицій 8702 – 8704 і не включаються до товарної позиції 8706.
5. До товарної позиції 8712 включаються двоколісні велосипеди для дітей. Інші види дитячих велосипедів включаються до товарної позиції 9501.
Додаткові примітки
1. У товарних позиціях 8702 – 8704 транспортними засобами, що використовувалися, вважаються такі, на які були або є реєстраційні документи, видані уповноваженими державними органами, в тому числі іноземними, що дають право експлуатувати ці транспортні засоби.
2. Кузовами, що використовувалися, для транспортних засобів товарних позицій 8702 – 8704 вважаються такі, які вже були встановлені на транспортному засобі або з моменту виготовлення яких минуло більше одного року.
Загальні положення
До цієї групи включаються такі транспортні засоби, крім деяких рухомих машин розділу XVI УКТ ЗЕД:
1. Трактори (товарна позиція 8701).
2. Моторні транспортні засоби, призначені для перевезення людей (товарна позиція 8702 або 8703) або вантажів (товарна позиція 8704), або автомобілі спеціального призначення (товарна позиція 8705).
3. Транспортні засоби вантажні, самохідні, не обладнані підіймачами або навантажувальними пристроями, які використовуються на заводах, складах, у портах чи аеропортах для перевезення вантажів на короткі відстані, а також тягачі, використовувані на залізничних платформах (товарна позиція 8709).
4. Бойові самохідні бронемашини з моторним приводом (товарна позиція 8710).
5. Мотоцикли та коляски до них; велосипеди та інвалідні коляски, з двигуном або без двигуна (товарні позиції 8711 – 8713).
6. Дитячі коляски (товарна позиція 8715).
7. Причепи і напівпричепи та інші несамохідні транспортні засоби, тобто транспортні засоби, які буксируються іншим транспортним засобом, штовхаються або ведуться вручну чи гужовою тягою (товарна позиція 8716).
До цієї групи також включаються транспортні засоби на повітряній подушці, призначені для пересування по суші або по суші та по воді й по певних водних поверхнях (болота тощо).
Неукомплектований або незавершений транспортний засіб класифікується як відповідний укомплектований чи готовий транспортний засіб за умови, що він має властивості останнього (правило 2а)), наприклад:
автомобіль, на якому ще не встановлено колеса, шини та акумуляторні батареї;
автомобіль, на якому ще не встановлено двигун або внутрішнє устаткування.
8. Двоколісний велосипед без сідла і шин.
До цієї групи також відносяться частини та пристрої, які ідентифікуються як частини, придатні для використання винятково або переважно з транспортними засобами, включеними до неї за умови додержання положень приміток до розділу XVII (див. «Загальні положення» до цього розділу).
Слід зазначити, що автомобіліамфібії класифікуються як автомобілі цієї групи. Проте літальні апарати, спеціально сконструйовані для можливості застосування їх також як дорожніх транспортних засобів, класифікуються як літальні апарати (товарна позиція 8802).
До цієї групи не включаються:
транспортні засоби та їх частини, виконані в розрізі і призначені для демонстраційних цілей та непридатні для інших цілей (товарна позиція 9023);
колісні іграшки для катання дітей, а також дитячі велосипеди (крім дитячих двоколісних велосипедів) (товарна позиція 9501);
зимовий спортивний інвентар, такий як санибобслей, тобогани та аналогічний інвентар (товарна позиція 9506);
транспортні засоби, застосовувані на каруселях або інших атракціонах (товарна позиція 9508).
Додаткові загальні положення
По всій Класифікації термін «нові транспортні засоби» означає транспортні засоби, які ніколи не були зареєстровані.
По всій Класифікації термін «транспортні засоби, що використовувались» означає транспортні засоби, які були зареєстровані щонайменше один раз.
У групі 87 нові транспортні засоби, на які видано тимчасові реєстраційні документи уповноваженими державними органами влади, у тому числі іноземними, на термін, необхідний для здійснення транспортування транспортного засобу самоходом від країниекспортера до місця призначення в Україні, не вважаються такими, що були у використанні.
Код |
Назва |
Пояснення |
1 |
2 |
3 |
8701 |
Трактори (за винятком тракторів товарної позиції 8709): |
Термін «трактори» (тягачі)» означає колісні чи гусеничні транспортні засоби, призначені переважно для буксирування або штовхання інших транспортних засобів, пристроїв або вантажів. Вони можуть мати додаткові пристосування для перевезення, з урахуванням основного призначення трактора, інструментів, насіння, добрив або інших вантажів або пристрої для встановлення робочого інструменту як додаткової функції.
До товарної позиції 8701 не включаються самохідні засоби, спеціально сконструйовані чи зміцнені для того, щоб бути як невід'ємна частина машини, яка виконує функцію підіймача, екскаватора, грейдера і т. д., навіть якщо в такому самохідному засобі застосовується тяговий або штовхальний привід для виконання такої функції.
До товарної позиції 8701 включаються трактори (крім тягачів типу використовуваних на залізничних платформах, які включаються до товарної позиції 8709) різних типів (для сільськогосподарських робіт і для лісового господарства, дорожні тягачі, важкі трактори для дорожньо-будівельних робіт, трактори, обладнані лебідками, тощо). Сюди також включаються тягачі, що можуть рухатись як по рейках, так і по дорогах, але не такі, що призначені винятково для руху по рейках.
До цієї товарної позиції також включаються трактори, що керуються водієм, який іде поряд. Це невеликі сільськогосподарські трактори, що мають одну ведучу вісь з установленими на неї одним чи двома колесами; як і звичайні трактори, вони призначені для роботи з взаємозамінними начіпними знаряддями, що мають привід від вала відбору потужності загального призначення. Як правило, на них немає сидіння, а керування здійснюється за допомогою двох рукояток. Проте у деяких типах є одно– чи двоколісний
задній візок з сидінням для водія.
Трактори, оснащені іншим устаткуванням
Слід зазначити, що сільськогосподарське устаткування, призначене для навішення на трактори як змінне (плуги, борони, культиватори тощо), відноситься до відповідних товарних позицій, навіть якщо воно на момент подання встановлено на тракторі. У таких випадках тяговий транспортний засіб включається окремо до цієї позиції.
Трактори та робочі промислові знаряддя також класифікуються окремо, коли трактор призначено спеціально для буксирування або штовхання іншого транспортного засобу чи вантажу і, як і сільськогосподарський трактор, він включає прості пристрої для приведення робочих знарядь у дію (підіймання, опускання тощо). У такому випадку змінні робочі знаряддя включаються до відповідних товарних позицій, навіть якщо вони подаються разом з трактором, і незалежно від того, установлені вони на тракторі чи ні, тоді як трактор зі своїм робочим устаткуванням включається до цієї товарної позиції.
Щодо вантажних тягачів у зчіпці з напівпричепами, тракторів, з'єднаних з напівпричепами, і тракторів великої потужності, зчеплених з робочими машинами
групи 84 так само, як з напівпричепами, тяговий транспортний засіб включається до цієї товарної позиції, тоді як напівпричіп або робоча машина відноситься до відповідної товарної позиції.
Проте до цієї товарної позиції не включаються самохідні основи машин, зазначених, наприклад, у товарних позиціях 8425, 8426, 8429, 8430 та 8432, в яких самохідна основа, робочі пристрої керування, робочі знаряддя та їхні приводи спеціально сконструйовані для з'єднання один з одним в єдиний механічний агрегат. Це стосується навантажувачів, бульдозерів, моторних плугів тощо.
Відповідно до загального правила самохідні основи, які утворюють складову частину устаткування, призначеного для вантажно-розвантажувальних, траншеєкопальних та інших робіт, можна відрізнити від тракторів цієї товарної позиції за їх конструктивними особливостями (форма, шасі, засоби пересування і т. п.). Щодо самохідних основ тракторного типу слід брати до уваги різні технічні особливості, які стосуються переважно конструкції цього повнокомплектного засобу та устаткування, спеціально розрахованого на виконання інших функцій, ніж буксирування або штовхання. Наприклад, самохідні основи, що не включаються до цієї товарної позиції, включають до свого складу зміцнені елементи (такі як підпірки, плити чи балки, платформи для поворотних кранів), що або є частиною вузла шасі – кузов, або закріплюються на ньому, як правило, зварюванням, для встановлення на них устаткування, яке приводить у дію робочі знаряддя. Крім того, такі самохідні основи можуть містити деякі з нижчеперелічених стандартних елементів: силове устаткування із вмонтованою гідравлічною системою, яка є приводом робочих знарядь; спеціальні коробки передач, які, наприклад, забезпечують одержання максимальної швидкості у разі включення задньої передачі, не меншої, ніж максимальна швидкість у разі включення передачі для руху вперед; гідравлічну муфту та гідротрансформатор, балансирну противагу; подовжені гусениці для збільшення стійкості базового самохідного засобу; спеціальну раму для встановлення двигуна позаду тощо.
Товарні категорії 8701 90 11 – 8701 90 90 включають так звані всюдихідні транспортні засоби, які сконструйовані для використання як трактор і мають такі характеристики: окреме сидіння для водія; стандартний тягово-зчіпний пристрій; керування здійснюється за допомогою руля з двома рульовими важелями; керування здійснюється повертанням двох передніх коліс і є аналогічним керуванню моторними транспортними засобами (принцип Акермана); гальма на всі колеса; автоматичне зчеплення та задній хід; двигун, спеціально сконструйований для використання у важких умовах експлуатації та здатний буксирувати причеплене обладнання з достатньою потужністю; потужність передається на колеса через вал, а не через ланцюг; шини підходять до всіх транспортних засобів та мають протектор, придатний для використання на нерівній місцевості; тягове зусилля незагальмованого причепа у два рази або більше перевищує власну вагу. У випадку якщо вони задовольняють вищенаведеним характеристикам та відповідають поясненням до товарних категорій 8701 90 11 – 8701 90 50, транспортні засоби повинні класифікуватись як трактори для сільськогосподарських робіт або для лісового господарства. В іншому випадку вони класифікуються в товарній підкатегорії 8701 90 90. Якщо вони не задовольняють усім вищезазначеним характеристикам, так звані всюдихідні транспортні засоби слід класифікувати у товарній позиції 8703. До цієї товарної позиції також не включаються так звані квадрацикли (товарна позиція 8703 або товарна категорія 9503 00 10). |
8701 10 00 00 |
– трактори, що керуються водієм, який іде поряд |
8701 20 |
– трактори колісні для напівпричепів: |
8701 20 10 00 |
– – нові |
8701 20 90 00 |
– – що використовувалися |
8701 30 |
– трактори гусеничні: |
8701 30 10 00 |
– – пристосовані для розчищення снігу |
8701 30 90 00 |
– – інші |
8701 90 |
– інші: |
|
– – трактори для сільськогосподарських робіт (крім тракторів, що керуються водієм, який іде поряд) та трактори для лісового господарства, колісні: |
|
– – – нові, з потужністю двигуна: |
8701 90 11 00 |
– – – – не більш як 18 кВт |
8701 90 20 |
– – – – понад 18 кВт, але не більш як 37 кВт: |
8701 90 20 10 |
– – – – – понад 18 кВт, але не більш як 25 кВт |
8701 90 20 30 |
– – – – – понад 25 кВт, але не більш як 37 кВт |
8701 90 25 00 |
– – – – понад 37 кВт, але не більш як 59 кВт |
8701 90 31 00 |
– – – – понад 59 кВт, але не більш як 75 кВт |
8701 90 35 00 |
– – – – понад 75 кВт, але не більш як 90 кВт |
8701 90 39 00 |
– – – – понад 90 кВт |
8701 90 50 00 |
– – – що використовувалися |
8701 90 90 00 |
– – інші |
8702 |
Моторні транспортні засоби, призначені
для перевезення 10 осіб і більше
включаючи водія: |
До цієї товарної позиції включаються всі моторні транспортні засоби, призначені для перевезення 10 людей і більше включаючи водія.
До цієї товарної позиції включаються звичайні та міжміські автобуси; тролейбуси (з живленням від контактної мережі) і «гіробуси», принцип дії яких полягає в тому, що кінетична енергія накопичується в обертовому з великою швидкістю маховику і використовується для приведення в дію електрогенератора, який живить електромотор. Слід зазначити, що тролейбуси (із живленням від контактної мережі) не є об'єктами оподаткування у зв'язку з тим, що обчислення податку для наземних транспортних засобів провадиться виходячи з об'єму циліндрів або потужності двигуна (для автомобілів з електродвигуном – код 8703 90 10 00) кожного виду і марки транспортних засобів.
До цієї товарної позиції також включаються автобуси, що можуть бути перетворені в залізничні вагони шляхом заміни коліс і блокування рульового керування, причому двигун залишається тим самим. |
8702 10 |
– з двигуном внутрішнього згоряння із запалюванням від стиснення (дизелем або напівдизелем): |
|
– – з робочим об'ємом циліндрів двигуна понад 2500 см3: |
8702 10 11 |
– – – нові: |
8702 10 11 10 |
– – – – з робочим об'ємом циліндрів двигуна не більш як 5000 см3 |
8702 10 11 30 |
– – – – з робочим об'ємом циліндрів двигуна понад 5000 см3 |
8702 10 19 |
– – – що використовувалися: |
8702 10 19 10 |
– – – – з робочим об'ємом циліндрів двигуна не більш як 5000 см3 |
8702 10 19 90 |
– – – – з робочим об'ємом циліндрів двигуна понад 5000 см3 |
|
– – з робочим об'ємом циліндрів двигуна не більш як 2500 см3: |
8702 10 91 00 |
– – – нові |
8702 10 99 00 |
– – – що використовувалися |
8702 90 |
– інші: |
|
– – з двигуном внутрішнього згоряння
з іскровим запалюванням: |
|
– – – з робочим об'ємом циліндрів двигуна понад 2800 см3: |
8702 90 11 00 |
– – – – нові |
8702 90 19 00 |
– – – – що використовувалися |
|
– – – з робочим об'ємом циліндрів двигуна не більш як 2800 см3 |
8702 90 31 00 |
– – – – нові |
8702 90 39 00 |
– – – – що використовувалися |
8702 90 90 |
– – з двигуном іншого типу: |
8702 90 90 10 |
– – – тролейбуси |
8702 90 90 90 |
– – – інші |
8703 |
Автомобілі легкові та інші моторні транспортні засоби, призначені головним чином для перевезення людей (крім моторних транспортних засобів товарної позиції 8702), включаючи вантажопасажирські автомобілі-фургони та гоночні автомобілі: |
До цієї товарної позиції включаються моторні транспортні засоби різних видів (у тому числі автомобілі-амфібії), призначені для перевезення людей; проте до неї не включаються моторні транспортні засоби товарної позиції 8702. У транспортних засобів цієї товарної позиції можуть бути двигуни будь-якого типу (внутрішнього згоряння, електродвигуни, газотурбінні двигуни тощо).
Ця товарна позиція також включає полегшені триколісні транспортні засоби спрощеної конструкції, такі як:
обладнані мотоциклетним двигуном і колесами тощо і які через свою механічну конструкцію мають ознаки звичайних автомобілів, тобто систему керування автомобільного типу чи передачу заднього ходу і диференціал;
змонтовані на Т-подібному шасі, в якому два задніх колеса мають незалежні
приводи від окремих електродвигунів з живленням від акумуляторів.
Керування такими транспортними засобами, як правило, здійснюється від одного центрального важеля керування, за допомогою якого водій може почати рух транспортного засобу, робити розгін, гальмування, зупинятися і рухатися заднім ходом, а також здійснювати повороти праворуч або ліворуч шляхом зміни крутильного моменту, переданого на ведучі колеса, чи повороту переднього колеса.
Транспортні засоби цієї товарної позиції можуть бути як колісними, так і гусеничними.
До цієї товарної позиції також включаються:
легкові автомобілі (наприклад, лімузини, таксі, спортивні та гоночні автомобілі);
спеціалізовані транспортні засоби, такі як автомобілі швидкої допомоги, тюремні фургони та катафалки;
автомобілі, обладнані для проживання (туристські автофургони тощо), транспортні засоби для перевезення людей, спеціально обладнані під житло (зі спальними місцями, кухнями, туалетом і т. п.);
транспортні засоби, спеціально призначені для пересування по снігу (наприклад, снігомобілі);
спеціальні автомобілі для перевезення гравців у гольф та інші аналогічні транспортні засоби;
чотириколісні автомобілі з трубчастим шасі, що мають систему керування як в автомобіля (наприклад, на основі принципу Акермана).
У цій товарній позиції термін «вантажопасажирський автомобіль-фургон» означає транспортний засіб, що має максимально 9 місць для сидіння (включаючи водія), внутрішній простір якого може без конструктивних змін використовуватися для перевезення як людей, так і вантажів.
Деякі моторні транспортні засоби цієї товарної позиції характеризуються певними ознаками, які свідчать про те, що дані транспортні засоби сконструйовані для перевезення пасажирів, а не вантажів (товарна позиція 8704). Такі ознаки враховуються у випадку, якщо моторний транспортний засіб зазвичай має повну масу не більш як 5 т і єдиний замкнутий внутрішній простір, який включає зону для водія і пасажирів і зону, яка може використовуватись для перевезення як пасажирів, так і вантажів. До цієї групи моторних транспортних засобів відносяться автомобілі, відомі як багатоцільові транспортні засоби (наприклад, транспортні засоби типу «фургон», автомобілі для активного відпочинку (sport utility vehicle – SUV), деякі автомобілі з кузовом типу «пікап»). |
8703 10 |
– транспортні засоби, спеціально призначені для пересування по снігу; спеціальні автомобілі для перевезення спортсменів на майданчики для гри в гольф та аналогічні транспортні засоби: |
8703 10 11 00 |
– – транспортні засоби спеціального
призначення для переміщення по снігу з двигуном внутрішнього згоряння із запалюванням від стиснення (дизелем або напівдизелем) чи з двигуном внутрішнього згоряння з іскровим запалюванням |
8703 10 18 00 |
– – інші |
|
– інші транспортні засоби з двигуном внутрішнього згоряння з іскровим запалюванням та з кривошипно-шатунним механізмом: |
8703 21 |
– – з робочим об'ємом циліндрів двигуна не більш як 1000 см3: |
8703 21 10 00 |
– – – нові |
8703 21 90 |
– – – що використовувалися: |
8703 21 90 10 |
– – – – не більш як 5 років |
8703 21 90 30 |
– – – – понад 5 років |
8703 22 |
– – з робочим об'ємом циліндрів двигуна понад 1000 см3, але не більш як 1500 см3: |
8703 22 10 00 |
– – – нові |
8703 22 90 |
– – – що використовувалися: |
8703 22 90 10 |
– – – – не більш як 5 років |
8703 22 90 30 |
– – – – понад 5 років |
8703 23 |
– – з робочим об'ємом циліндрів двигуна понад 1500 см3, але не більш як 3000 см3: |
|
– – – нові: |
8703 23 11 |
– – – – моторні транспортні засоби, обладнані для тимчасового проживання людей: |
8703 23 11 10 |
– – – – – з об'ємом циліндрів двигуна понад 1500 см3, але не більш як 2200 см3 |
8703 23 11 30 |
– – – – – з об'ємом циліндрів двигуна понад 2200 см3, але не більш як 3000 см3 |
Характерними ознаками конструкції цих транспортних засобів, як правило, є:
наявність постійно встановлених сидінь з пристроями безпеки (наприклад, з ременями безпеки або з місцями для кріплення та/або пристосуваннями для встановлення ременів безпеки) для кожного пасажира або наявність стаціонарних місць для кріплення та/або пристосувань для встановлення сидінь і пристроїв безпеки у задній зоні салону позаду зони для водія і передніх пасажирів. Такі сидіння можуть бути фіксованими, такими, що складаються, такими, що знімаються, на анкерному кріпленні або виносними;
наявність вікон у двох бокових панелях задньої частини кузова;
наявність дверей з вікнами, що ковзають, відкриваються назовні або
піднімаються вгору, розташованих на бокових панелях або у задній частині кузова;
відсутність стаціонарної панелі або перегородки між зоною для водія
з передніми пасажирами і задньою зоною, яка може використовуватись для
перевезення як пасажирів, так і вантажів;
наявність ознак комфорту і оздоблення внутрішнього простору, а також
пристосувань (аксесуарів) у внутрішньому просторі всього салону транспортного засобу, властивих пасажирським салонам транспортних засобів (наприклад, килимове покриття, вентиляція, внутрішнє освітлення, попільнички).
Спеціалізовані транспортні засоби для використання на атракціонах, наприклад ігрові автомобілі атракціонів типу «автодром», включаються
до товарної позиції 9508.
Крім того, в даній позиції класифікуються невеликі гоночні автомобілі (так звані карти), що не мають кузова, обладнані поршневим двигуном внутрішнього згоряння з іскровим запалюванням і здатні розвивати порівняно високі швидкості.
Ця товарна позиція включає багатоцільові транспортні засоби, тобто транспортні засоби, призначені для перевезення як людей, так і вантажів:
типу «пікап» – зазвичай обладнані більше ніж одним рядом сидінь і мають дві окремі частини, а саме кабіну закритого типу для перевезення пасажирів
та відкриту або закриту платформу для перевезення вантажів. Однак такі
транспортні засоби повинні класифікуватись у товарній позиції 8704, якщо
максимальна внутрішня довжина підлоги тієї частини, що призначена для
перевезення вантажів, становить більше ніж 50% довжини колісної бази
транспортного засобу або якщо транспортні засоби мають більше двох осей;
типу «фургон» – обладнані більше ніж одним рядом сидінь. Вони повинні
відповідати критеріям, наведеним вище у поясненнях до товарної
позиції 8703.
Однак транспортні засоби типу «фургон», обладнані одним рядом сидінь, які не мають стаціонарних місць для кріплення та спеціальних пристосувань для
встановлення сидінь та засобів безпеки (паси безпеки тощо) у задній зоні
транспортного засобу, незалежно від того, обладнані вони стаціонарною
перегородкою між зоною для перевезення пасажирів та зоною для
перевезення вантажів чи ні, а також незалежно від того, чи мають вони
вікна в задній панелі, повинні класифікуватися у товарній позиції 8704. |
8703 23 19 |
– – – – інші: |
8703 23 19 10 |
– – – – – з об'ємом циліндрів двигуна понад 1500 см3, але не більш як 2200 см3 |
8703 23 19 30 |
– – – – – з об'ємом циліндрів двигуна понад 2200 см3, але не більш як 3000 см3 |
8703 23 90 |
– – – що використовувалися: |
|
– – – – з об'ємом циліндрів двигуна понад 1500 см3, але не більш як 2200 см3: |
8703 23 90 11 |
– – – – – не більш як 5 років |
8703 23 90 13 |
– – – – – понад 5 років |
|
– – – – з об'ємом циліндрів двигуна понад 2200 см3, але не більш як 3000 см3: |
8703 23 90 31 |
– – – – – не більш як 5 років |
8703 23 90 33 |
– – – – – понад 5 років |
8703 24 |
– – з робочим об'ємом циліндрів двигуна понад 3000 см3: |
8703 24 10 00 |
– – – нові |
8703 24 90 |
– – – що використовувалися: |
8703 24 90 10 |
– – – – не більш як 5 років |
8703 24 90 30 |
– – – – понад 5 років |
|
– інші транспортні засоби з двигуном внутрішнього згоряння із запалюванням від стиснення (дизелем або напівдизелем): |
8703 31 |
– – з робочим об'ємом циліндрів двигуна не більш як 1500 см3: |
8703 31 10 00 |
– – – нові |
8703 31 90 |
– – – що використовувалися: |
8703 31 90 10 |
– – – – не більш як 5 років |
8703 31 90 30 |
– – – – понад 5 років |
8703 32 |
– – з робочим об'ємом циліндрів двигуна понад 1500 см3, але не більш як 2500 см3: |
|
– – – нові: |
8703 32 11 00 |
– – – – моторні транспортні засоби, обладнані для тимчасового проживання людей |
8703 32 19 00 |
– – – – інші |
8703 32 90 |
– – – що використовувалися: |
8703 32 90 10 |
– – – – не більш як 5 років |
8703 32 90 30 |
– – – – понад 5 років |
8703 33 |
– – з робочим об'ємом циліндрів двигуна
понад 2500 см3: |
|
– – – нові: |
8703 33 11 00 |
– – – – моторні транспортні засоби, обладнані для тимчасового проживання людей |
8703 33 19 00 |
– – – – інші |
8703 33 90 |
– – – що використовувалися: |
8703 33 90 10 |
– – – – не більш як 5 років |
8703 33 90 30 |
– – – – понад 5 років |
8703 90 |
– інші: |
8703 90 10 00 |
– – транспортні засоби, оснащені електричними двигунами |
8703 90 90 00 |
– – інші |
8704 |
Моторні транспортні засоби для перевезення вантажів: |
До цієї товарної позиції включаються, зокрема:
звичайні вантажні автомобілі та автофургони (відкриті, з брезентовим верхом, закриті тощо); автомобілі для доставляння товарів та автофургони усіх видів, автофургони для перевезення домашніх речей; вантажні автомобілі з автоматичними розвантажувальними пристроями (з перекидним кузовом і т. п.); автомобілі-цистерни (незалежно від того, обладнані вони насосами чи ні); авторефрижератори або автомобілі з ізотермічними кузовами; багатоярусні вантажні автомобілі для перевезення кислоти в суліях, балонів з бутаном тощо; важкі вантажні автомобілі з низькорозташованими рамами і навантажувальними похилими трапами для перевезення танків, підіймачів або екскаваторів, електричних трансформаторів і т. п.; вантажні автомобілі, спеціально призначені для перевезення свіжого бетону, крім бетономішалок товарної позиції 8705; машини для вивезення сміття незалежно від того, обладнані вони навантажувальними, трамбувальними, демпфірувальними та іншими пристроями чи ні.
Класифікація деяких транспортних засобів у цій товарній позиції визначається певними ознаками, які свідчать про те, що дані транспортні засоби головним чином призначені для перевезення вантажів, а не людей (товарна позиція 8703). Ці ознаки застосовуються при класифікації моторних транспортних засобів, які зазвичай мають повну масу транспортного засобу менш як 5 т і мають або окрему закриту задню зону, або відкриту задню платформу, звичайно використовувану для перевезення вантажів, але можуть мати задні сидіння вздовж бортів типу лавки, без ременів безпеки, місць для їх кріплення або зручностей для пасажирів, і які складаються, з метою повного використання задньої платформи для перевезення вантажів. До цієї групи моторних транспортних засобів можуть відноситись транспортні засоби, відомі як багатоцільові (наприклад, транспортні засоби типу «фургон», автомобілі з кузовом типу «пікап», деякі автомобілі для активного відпочинку (sport utility vehicle – SUV)). Ознаки транспортних засобів, які включаються до цієї товарної позиції:
наявність сидінь типу лавок, які не мають пристроїв безпеки (наприклад, ременів безпеки або місць для їх кріплення і пристосувань для їх встановлення) або зручностей для пасажирів у задній зоні позаду зони для водія і передніх пасажирів. Такі сидіння зазвичай бувають складаними або виносними для можливості повного використання підлоги задньої зони (транспортні засоби типу «фургон») або окремої платформи (транспортні засоби типу «пікап») для транспортування вантажів;
наявність окремої кабіни для водія і пасажирів та окремої платформи з боковими бортами і відкидним заднім бортом (транспортні засоби типу «пікап»);
відсутність вікон у двох бокових панелях задньої частини кузова; наявність дверей без вікон, що ковзають, відкриваються назовні або піднімаються вгору для вивантаження або завантаження вантажів, розташованих на бокових панелях або у задній частині кузова (транспортні засоби типу «фургон»);
наявність стаціонарної панелі або бар'єра між зоною для водія і передніх пасажирів і задньою зоною;
відсутність у зоні вантажного відділення ознак комфорту і внутрішнього оздоблення, а також пристосувань, притаманних пасажирським салонам моторних транспортних засобів (наприклад, килимове покриття, вентиляція, внутрішнє освітлення, попільнички).
До цієї товарної позиції також включаються:
самоскиди, тобто транспортні засоби міцної конструкції з перекидним кузовом або днищем, яке відкривається вниз, призначені для перевезення ґрунту чи інших матеріалів. Ці автомобілі, які можуть мати жорстке шасі або шасі з шарнірно зчленованою рамою, як правило, обладнані колесами для руху по бездоріжжю і можуть пересуватися по м'якому ґрунту. До цієї товарної позиції входять як важкі, так і легкі самоскиди; останні іноді відрізняються наявністю сидіння з регулюванням на два положення, двома сидіннями, спрямованими в протилежні боки, або двома рульовими колесами для того, щоб транспортним засобом міг керувати водій, який сидить обличчям у бік кузова під час розвантажувальних операцій;
човникові автомобілі – важкі транспортні засоби з низькою підвіскою, обладнані шинами і з двигунами внутрішнього згоряння або з електродвигунами. Застосовуються на шахтах для перевезення вугілля або руди від врубових машин до конвеєрів; розвантажуються автоматично за допомогою транспортера, який утворює підлогу транспортного засобу;
самозавантажні транспортні засоби, обладнані лебідками, підіймальними пристроями тощо, але призначені переважно для транспортних цілей;
дорожньо-рейкові вантажні транспортні засоби, спеціально обладнані для руху як по автомобільних дорогах, так і по рейках. Ці транспортні засоби, колеса яких установлюються на залізничних рейках, мають спереду і ззаду пристрої типу вагонних візків, які можна підіймати за допомогою підіймального пристосування для того, щоб транспортний засіб міг пересуватися і по дорозі.
Автомобільні шасі, обладнані двигуном і кабіною, також включаються до цієї
товарної позиції. |
8704 10 |
– автомобілі-самоскиди, призначені для використання на бездоріжжі: |
8704 10 10 |
– – з двигуном внутрішнього згоряння
із запалюванням від стиснення (дизелем або напівдизелем) чи з двигуном внутрішнього згоряння з іскровим запалюванням: |
8704 10 10 10 |
– – – вантажопідйомністю понад 75 т |
8704 10 10 90 |
– – – інші |
8704 10 90 |
– – інші: |
8704 10 90 10 |
– – – автомобілі-самоскиди масою до 5 т |
8704 10 90 90 |
– – – інші |
|
– інші з двигуном внутрішнього згоряння із запалюванням від стиснення (дизелем або напівдизелем): |
8704 21 |
– – з повною масою транспортного засобу не більш як 5 т: |
8704 21 10 00 |
– – – призначені спеціально для транспортування високорадіоактивних речовин |
|
– – – інші: |
|
– – – – з робочим об'ємом циліндрів двигуна понад 2500 см3: |
8704 21 31 00 |
– – – – – нові |
8704 21 39 00 |
– – – – – що використовувалися |
|
– – – – з робочим об'ємом циліндрів двигуна не більш як 2500 см3: |
8704 21 91 00 |
– – – – – нові |
8704 21 99 00 |
– – – – – що використовувалися |
8704 22 |
– – з повною масою транспортного засобу понад
5 т, але не більш як 20 т: |
8704 22 10 00 |
– – – призначені спеціально для транспортування високорадіоактивних речовин |
|
– – – інші: |
8704 22 91 00 |
– – – – нові |
8704 22 99 00 |
– – – – що використовувалися |
8704 23 |
– – з повною масою транспортного засобу понад 20 т: |
8704 23 10 00 |
– – – призначені спеціально для транспортування високорадіоактивних речовин |
|
– – – інші: |
8704 23 91 00 |
– – – – нові |
8704 23 99 00 |
– – – – що використовувалися |
|
– інші з двигуном внутрішнього згоряння
з іскровим запалюванням: |
8704 31 |
– – з повною масою транспортного засобу не більш як 5 т: |
8704 31 10 00 |
– – – призначені спеціально для транспортування високорадіоактивних речовин |
|
– – – інші: |
|
– – – – з робочим об'ємом циліндрів двигуна понад 2800 см3: |
8704 31 31 00 |
– – – – – нові |
8704 31 39 00 |
– – – – – що використовувалися |
|
– – – – з робочим об'ємом циліндрів двигуна не більш як 2800 см3: |
8704 31 91 00 |
– – – – – нові |
8704 31 99 00 |
– – – – – що використовувалися |
8704 32 |
– – з повною масою транспортного засобу понад 5 т: |
8704 32 10 00 |
– – – призначені спеціально для транспортування високорадіоактивних речовин |
До цієї товарної позиції також не включаються:
портальні транспортери, застосовувані на заводах, складах, у портах або аеропортах тощо для перевезення довгомірних вантажів або контейнерів (товарна позиція 8426);
транспортери-навантажувачі, застосовувані на шахтах (товарна позиція 8429);
мотоцикли, моторолери чи мотовелосипеди, призначені для перевезення вантажів (товарна позиція 8711).
Як правило, самоскиди товарної підпозиції 8704 10 можна відрізнити від інших вантажних транспортних засобів (зокрема, вантажних автомобілів з перекидними кузовами) за такими параметрами:
кузов самоскида виконано з дуже міцного сталевого листа; передня його частина висунута над кабіною водія для захисту кабіни; все дно чи його частину нахилено вверх;
у деяких випадках кабіна водія завширшки становить лише половину ширини самоскида;
відсутня залежна підвіска осей;
потужні гальма;
обмежені швидкість руху та зона дії;
спеціальні шини, використовувані для руху по ґрунту;
завдяки міцній конструкції співвідношення власної маси (без урахування маси вантажу) до корисного навантаження не перевищує 1:1,6;
кузов може нагріватися вихлопними газами для запобігання налипанню чи заморожуванню матеріалу, що перевозиться.
Слід зазначити, проте, що деякі типи самоскидів спеціально розраховано для роботи на рудниках або в тунелях, наприклад такі, що мають кузови з нижнім розвантаженням. Вони мають деякі з вищезазначених властивостей, але в них немає кабіни чи висунутої вперед захисної частини кузова.
Товарні категорії 8704 10 10 і 8704 10 90 включають переважно транспортні засоби, оснащені перекидним уперед чи назад кузовом або кузовом, що має у днищі виріз для скидання вантажу, спеціально сконструйованим для перевезення піску, гравію, ґрунту, каменів тощо. Ці транспортні засоби призначені для використання в кар'єрах, на рудниках або будівельних майданчиках, для дорожніх робіт або будівництва доріг, аеропортів чи портів.
Ці товарні категорії також включають транспортні засоби меншого розміру, що використовуються на будівельних майданчиках для перевезення ґрунту, щебеню, цементу, бетонного розчину тощо. Вони мають жорстке шасі або шасі з шарнірно зчленованою рамою та привід на два або чотири колеса, при цьому кузов розташовано над одним з мостів, а сидіння водія – над іншим, причому не обов'язково в кабіні.
Автомобілі-самоскиди товарних категорій 8704 10 10 і 8704 10 90 залежно від компоновки шасі, прохідності, за параметрами осьового навантаження та зовнішніми габаритами поділяються на дорожні, тобто які можуть рухатись дорогами загального користування, підвищеної прохідності, рух яких допускається дорогами загального користування та у кар'єрах, та позашляхові (так звані кар'єрні), які можуть рухатись лише поза межами доріг загального користування, тобто призначені для використання на бездоріжжі.
Позашляхові кар'єрні самоскиди призначено для вивезення породи з місць відкритого розроблення корисних копалин, перевезення будівельних матеріалів – піску, гравію та інших матеріалів, для будівництва доріг тощо. Рух таких самоскидів дорогами загального користування заборонено внаслідок масово-габаритних обмежень. Позашляхові самоскиди використовують для транспортування вантажу на невелику відстань. Вони оснащені кузовами ковшового типу і не мають бортів, що відкриваються. Роль заднього борту виконує піднята задня частина кузова. У конструкції зазвичай не використовують листові ресори для амортизації. Ці самоскиди мають жорстке шасі-раму або шасі з шарнірно зчленованою рамою, гідромеханічну трансмісію, потужні багатодискові гальма. |
|
– – – інші: |
8704 32 91 00 |
– – – – нові |
8704 32 99 00 |
– – – – що використовувалися |
8704 90 00 00 |
– інші |
8705 |
Моторні транспортні засоби спеціального призначення, крім призначених головним чином для перевезення людей або вантажів (наприклад, автомобілі вантажні для аварійного ремонту, автокрани, автомобілі пожежні, автобетономішалки, автомобілі прибиральні для доріг, автомобілі поливомийні, автомобілі-майстерні, радіологічні автомобілі): |
До цієї товарної позиції включається ряд видів транспортних засобів, спеціально сконструйованих або пристосованих для розміщення різних пристроїв, які надають їм можливості виконувати визначені нетранспортні функції; тобто основною метою транспортного засобу цієї товарної позиції не є перевезення людей або вантажів.
До цієї товарної позиції включаються:
автомобілі вантажні аварійні, що є автомобільними шасі з підлогою або без неї та обладнані підіймальними пристроями, такими як неповоротні крани, козли, блоки чи лебідки, і призначені для підіймання і буксирування транспортних засобів в аварійному стані; автомобілі-насоси, обладнані насосом, як правило, з приводом від двигуна автомобіля (наприклад, пожежні автомобілі);
вантажні автомобілі, обладнані драбинами або підіймальними платформами для ремонту контактних підвісних мереж, вуличного освітлення і т. п.; вантажні автомобілі з регульованою стрілою і платформою для кінознімального чи телевізійного устаткування; |
8705 10 00 00 |
– автокрани |
8705 20 00 00 |
– автобурові |
8705 30 00 |
– автомобілі пожежні: |
8705 30 00 10 |
– – з підіймачем або драбиною |
8705 30 00 90 |
– – інші |
вантажні автомобілі, застосовувані для очищення вулиць, стічних канав, аеродромних злітно-посадочних смуг тощо (наприклад, автомобілі для прибирання доріг (підмітальні машини), автомобілі-розкидувачі, комбіновані підмітально-мийні машини та асенізаційні машини);
снігоочисні та снігоприбиральні машини із вмонтованим устаткуванням,
тобто автомобілі, створювані винятково для снігоприбирання і, як правило, з турбінами, обертальними лопатками тощо, з приводом або від двигуна автомобіля, або від окремого двигуна;
в усіх випадках змінне снігоочисне або снігоприбиральне обладнання всіх
типів не включається до цієї товарної позиції (товарна позиція 8430) незалежно від того, подано воно змонтованим на автомобілі чи ні;
вантажні автомобілі-розкидувачі всіх видів з нагрівальним устаткуванням або без нього, з устаткуванням для укладання асфальту або гравію, для сільськогосподарських цілей тощо;
автокрани, не призначені для перевезення вантажів, що складаються з автомобільного шасі, на якому постійно встановлено кабіну і поворотний кран. Проте вантажні автомобілі з самонавантажувальними пристроями не включаються до цієї товарної позиції (товарна позиція 8704);
автобурові (тобто вантажні автомобілі, обладнані вишкою в комплекті
з краном, лебідками та іншими пристроями для буріння і т. п.);
вантажні автомобілі, обладнані штабелеукладачами (тобто рухомою платформою, виконаною рухомою на вертикальній основі, і яка, як правило, має привід від двигуна автомобіля). Проте до цієї товарної позиції не включаються самозавантажні автомобілі, обладнані лебідками, підіймальними пристроями тощо, але призначені переважно для перевезення вантажів (товарна позиція 8704);
автобетономішалки, що складаються з кабіни та автомобільного шасі, на якому постійно змонтовано бетономішалку, пристосовану як для виготовлення, так і для перевезення бетону;
пересувні електрогенераторні агрегати, що складаються з вантажного автомобіля, на якому змонтовано електрогенераторний агрегат, з приводом або від двигуна автомобіля, або від окремого двигуна;
автомобілі радіологічні (з рентгенівськими установками), наприклад обладнані медичним кабінетом, затемненим приміщенням і повним набором рентгенівського устаткування;
пересувні клініки (медичні або стоматологічні) з операційною, устаткуванням для анестезування та іншою хірургічною апаратурою;
автомобілі-прожектори, що мають прожектор, змонтований на автомобілі, причому живлення звичайно здійснюється від генератора, який має привід від двигуна автомобіля;
радіоавтофургони;
автофургони телеграфні, радіотелеграфні чи радіотелефонні, приймальні та передавальні; радіолокаційні автоустановки;
іподромні автофургони, обладнані лічильними машинами для автоматичного підрахунку виграшів на перегонах;
пересувні лабораторії (наприклад, для контролю експлуатаційних характеристик сільськогосподарських машин);
випробувальні вантажні автомобілі з реєструвальними приладами для визначення стискальних зусиль автомобілів, які буксирують їх;
пересувні хлібопекарні з повним устаткуванням (тістозамішувач, піч тощо); польові кухні;
автомобілі-майстерні, обладнані різними верстатами та інструментом, зварювальними пристроями тощо;
пересувні банки, пересувні бібліотеки і пересувні автовиставки для демонстрації товарів.
До цієї товарної позиції не входять:
самохідні дорожні котки (товарна позиція 8429);
сільськогосподарські котки (товарна позиція 8432);
невеликі пересувні пристрої, що керуються водієм, який іде поряд,
і обладнані допоміжним двигуном (тобто пристрої для прибирання (підмітання) парків, скверів тощо) і пристрої для нанесення ліній на дорогах) (товарна позиція 8479);
автомобілі, обладнані для проживання (товарна позиція 8703).
Щодо шасі моторних транспортних засобів або вантажних автомобілів з робочим устаткуванням, то слід зазначити, що для включення до цієї товарної позиції той чи інший транспортний засіб, що має підіймальне або вантажно-розвантажувальне обладнання, землевирівнююче, траншеєкопальне чи бурильне устаткування і т. п., повинен фактично бути переважно комплектним шасі моторних транспортних засобів або вантажним автомобілем у тому розумінні, що він містить принаймні такі механічні агрегати: двигун, коробку передач і пристрої керування переключенням передач, рульові та гальмові пристрої.
Водночас самохiднi машини (наприклад, крани, екскаватори), у яких один або кiлька елементiв управлiння перемiщенням самохiдної машини розташовано в кабiнi робочої машини, змонтованої на колiсному чи гусеничному шасi, незалежно вiд того, чи може ця машина пересуватись по дорозi своїм ходом чи нi, включаються, наприклад, до товарної позицiї 8426, 8429 або 8430.
Аналогічно до цієї товарної позиції не включаються самохідні колісні транспортні засоби, в яких шасі та робоче обладнання спеціально підігнано один до одного та утворюють єдиний механічний агрегат (наприклад, самохідні автогрейдери). У цьому випадку устаткування не просто встановлено на шасі моторного транспортного засобу, а повністю інтегровано з ним; шасі не може використовуватися для інших цілей і може мати основні властивості автомобіля, зазначені вище.
Проте самохідні снігоочисники чи снігоприбиральні машини із вмонтованим устаткуванням завжди включаються до товарної позиції 8705. |
8705 40 00 00 |
– автобетономішалки |
8705 90 |
– інші: |
8705 90 10 00 |
– – машини технічної допомоги |
8705 90 30 00 |
– – машини, оснащені бетононасосом |
8705 90 90 |
– – інші: |
8705 90 90 10 |
– – – автомобілі спеціального призначення для пересувних телевізійних і звукових станцій |
8705 90 90 90 |
– – – інші |
8709 |
Транспортні засоби вантажні, самохідні без підіймальних або навантажувальних пристроїв, які використовуються на заводах, складах, у портах або в аеропортах для перевезення вантажів на короткі відстані; тягачі, використовувані на залізничних платформах, їх частини: |
До цієї товарної позиції включається група самохідних транспортних засобів, застосовуваних на заводах, складах, у доках або аеропортах для перевезення різних вантажів (товарів або контейнерів) на короткі відстані, або з невеликими причепами на перонах залізничних станцій.
Подібні транспортні засоби мають багато різновидностей. Привід може бути від електродвигуна, що живиться від акумуляторних батарей, або від двигуна внутрішнього згорання, або від двигуна іншого типу.
Основні особливості, що властиві всім транспортним засобам даної товарної
позиції і, як правило, відрізняють їх від транспортних засобів товарних позицій 8701, 8703 або 8704, можуть бути підсумовані так:
конструкція і конструктивні особливості роблять їх непридатними для перевезення пасажирів або вантажів по дорогах або інших суспільних артеріях пересування;
при завантаженні їхня максимальна швидкість, як правило, не перевищує 30 – 35 км/год.;
радіус повороту в них приблизно дорівнює довжині самого транспортного засобу.
Транспортні засоби даної товарної позиції зазвичай не мають закритої кабіни для водія, а водій стоїть на платформі, з якої він і керує транспортним
засобом. Деякі типи транспортних засобів можуть мати захисну раму, металевий екран
і т. ін. над місцем водія.
Вантажні транспортні засоби промислового призначення – це самохідні візки для перевезення вантажів, що мають, наприклад, платформу або контейнер (іноді пристосовані для підйому), на яких розміщуються вантажі.
Невеликі візки-цистерни того типу, що звичайно застосовується на залізничних станційних перонах, незалежно від того, укомплектовані вони допоміжними насосами або ні, також класифікуються в даній товарній позиції.
Трактори, застосовувані на перонах залізничних станцій, призначаються насамперед для буксирування або штовхання інших транспортних засобів, наприклад невеликих причепів. Самі вони не застосовуються для перевезення вантажів і, як правило, менші за масою і мають меншу потужність, ніж трактори товарної позиції 8701. Трактори цього типу також можуть застосовуватися на пірсах, складах тощо.
У тому випадку, коли постає питання, чи належить будь-який транспортній засіб до об'єктів оподаткування, слід звертати увагу на його код за УКТ ЗЕД.
Наприклад, не належать до об'єктів оподаткування транспортні засоби вантажні, самохідні, що використовуються на заводах, складах, у портах та аеропортах для перевезення вантажів на короткі відстані, – код 8709. Але це не означає, що звичайні вантажівки (код за ГС – 8704), які використовуються на заводах, складах, у портах та аеропортах для перевезення вантажів на короткі відстані, не є об'єктами оподаткування. |
|
– транспортні засоби: |
8709 11 |
– – електричні: |
8709 11 10 00 |
– – – призначені спеціально для транспортування високорадіоактивних речовин |
8709 11 90 00 |
– – – інші |
8709 19 |
– – інші: |
8709 19 10 00 |
– – – призначені спеціально для транспортування високорадіоактивних речовин |
8709 19 90 00 |
– – – інші |
8709 90 00 00 |
– частини |
8711 |
Мотоцикли (включаючи мопеди) та велосипеди з допоміжним двигуном, з колясками або без них; коляски: |
До цієї товарної позиції включаються двоколісні моторизовані транспортні засоби, розраховані в основному на перевезення людей.
На додаток до мотоциклів традиційного типу до даної товарної позиції включаються моторолери, що відрізняються невеликими колесами і наявністю горизонтальної платформи, яка з'єднує передню і задню частини машини; мопеди, обладнані вбудованим двигуном і педальною системою, а також велосипеди, обладнані додатковим двигуном.
Мотоцикли можуть мати пристрої для захисту водія від погодних умов або бути укомплектовані коляскою.
Триколісні транспортні засоби (наприклад, типу триколісних велорикш для доставки товарів додому) також класифікуються в цій товарній позиції за умови, що вони не мають характеру автомобілів товарної позиції 8703.
Ця позиція також поширюється на мотоциклетні коляски усіх видів. Коляска – це тип транспортного засобу, розрахованого на перевезення пасажирів чи вантажів, і яка не може застосовуватися окремо. Вони мають колесо на одній стороні, а на іншій – арматуру для кріплення коляски до велосипеда чи мотоцикла і для пересування поруч з ним. Причепи, розраховані на кріплення до велосипеда чи мотоцикла, до цієї товарної позиції не входять (товарна позиція 8716). |
8711 10 00 00 |
– з поршневим двигуном внутрішнього згоряння з кривошипно-шатунним механізмом і робочим об'ємом циліндрів двигуна не більш як 50 см3 |
8711 20 |
– з поршневим двигуном внутрішнього згоряння з кривошипно-шатунним механізмом і робочим об'ємом циліндрів двигуна понад 50 см3, але не більш як 250 см3: |
8711 20 10 00 |
– – моторолери |
|
– – інші, з об'ємом циліндрів двигуна: |
8711 20 91 00 |
– – – понад 50 см3, але не більш як 80 см3 |
8711 20 93 00 |
– – – понад 80 см3, але не більш як 125 см3 |
8711 20 98 00 |
– – – понад 125 см3, але не більш як 250 см3 |
8711 30 |
– з поршневим двигуном внутрішнього згоряння з кривошипно-шатунним механізмом і робочим об'ємом циліндрів двигуна понад 250 см3, але не більш як 500 см3: |
8711 30 10 00 |
– – з об'ємом циліндрів двигуна понад
250 см3, але не більш як 380 см3 |
8711 30 90 00 |
– – з об'ємом циліндрів двигуна понад
380 см3, але не більш як 500 см3 |
8711 40 00 00 |
– з поршневим двигуном внутрішнього згоряння з кривошипно-шатунним механізмом і робочим об'ємом циліндрів двигуна понад 500 см3, але не більш як 800 см3 |
8711 50 00 00 |
– з поршневим двигуном внутрішнього згоряння з кривошипно-шатунним механізмом і робочим об'ємом циліндрів двигуна понад 800 см3 |
8711 90 00 00 |
– інші |
Група 89 «Судна, човни та інші плавучі засоби»
Примітка
Корпуси суден, недобудовані або неукомплектовані судна, складені, нескладені чи розібрані, а також судна укомплектовані, проте нескладені чи розібрані, включаються до товарної позиції 8906, якщо вони не мають основних характеристик суден конкретного типу.
Додаткова примітка
До товарних підкатегорій 8901 10 10 00, 8901 20 10 00, 8901 30 10 00, 8901 90 10 00, 8902 00 12 00, 8902 00 18 00, 8903 91 10 00, 8903 92 10 00, 8904 00 91 00 і 8906 90 10 00 включаються лише судна, які призначені для навігації у відкритому морі і мають найбільшу довжину корпусу (не враховуючи виступаючих частин) не менш як 12 м. Однак риболовні і рятувальні судна, призначені для плавання у відкритому морі, класифікуються так само, як судна морського судноплавства, незалежно від їх довжини.
До товарних підкатегорій 8905 10 10 00 і 8905 90 10 00 включаються лише судна та плавучі доки, призначені для навігації у відкритому морі.
До товарної категорії 8908 00 00 з описом «судна та інші плавучі засоби, призначені на злам» включаються також такі частини, призначені на злам, за умови, що вони були частинами звичайного обладнання суден та інших плавучих засобів:
запасні частини (наприклад, ґвинти гребні), що використовувалися, або нові;
предмети, які знімаються (меблі, кухонне обладнання, посуд та прибори столові тощо) і мають явні ознаки колишнього використання.
Загальні положення
До цієї групи включаються судна, човни та інші плавучі засоби усіх видів (самохідні чи несамохідні), а також плавучі споруди, такі як кесони, причали та буї. До неї також включаються транспортні засоби на повітряній подушці (судна на повітряній подушці), призначені для пересування над водою (морем, дельтами рік, озерами), незалежно від того, чи можуть вони виходити на положистий берег або причал, а також можуть пересуватися над льодом чи ні.
До цієї групи також включаються:
недобудовані або неукомплектовані судна (наприклад, які не укомплектовані головними двигунами, навігаційними приладами, підіймальним або навантажувальнорозвантажувальним устаткуванням або такі, що не мають повної внутрішньої оздоби);
корпуси з будьякого матеріалу.
Повністю укомплектовані судна, подані в нескладеному або розібраному вигляді, та корпуси, недобудовані чи неукомплектовані судна (складені чи нескладені) класифікуються як судна, якщо вони мають основні властивості суден спеціального призначення. В інших випадках такі плавучі засоби включаються до товарної позиції 8906.
На відміну від положень щодо транспортного устаткування, включеного до інших груп розділу XVII, до цієї групи не включаються всі окремо подані частини (крім корпусів) і пристрої плавучих засобів або плавучих споруд, навіть якщо вони однозначно ідентифіковані як такі. Зазначені частини і пристрої відносяться до інших відповідних товарних позицій цієї Класифікації, наприклад:
частини та пристрої, зазначені в примітці 2 до розділу XVII;
дерев'яні весла і лопаті (гребних коліс) (товарна позиція 4421);
троси і канати з текстильного матеріалу (товарна позиція 5607);
вітрила (товарна позиція 6306);
щогли, люки, трапи, поручні і перебірки для суден або човнів та частини корпусів, що мають характерні властивості металевих конструкцій товарної позиції 7308;
троси з чорних металів (товарна позиція 7312);
якорі з чорних металів (товарна позиція 7316);
гребні гвинти та гребні колеса (товарна позиція 8485);
рулі (товарні позиції 4421, 7325, 7326 і т. д.) та інше рульове устаткування або устаткування керування до суден або човнів (товарна позиція 8479).
До цієї групи також не включаються:
моделі суден, використовувані в декоративних цілях (наприклад, галеони та інші вітрильні судна) (товарні позиції 4420, 8306 і т. д.);
демонстраційні апарати чи моделі товарної позиції 9023;
торпеди, міни та аналогічні боєприпаси (товарна позиція 9306);
колісні іграшки у вигляді човнів, на яких можуть кататися діти (товарна позиція 9501), та інші іграшки (товарна позиція 9503);
водні лижі та аналогічні вироби (товарна позиція 9506);
невеликі човни, використовувані на каруселях або як інші атракціони (товарна позиція 9508);
антикваріат віком понад 100 років (товарна позиція 9706).
Автомобіліамфібії та транспортні засоби на повітряній подушці, призначені для пересування як над сушею, так і над деякими ділянками води (болота тощо), відносяться до транспортних засобів групи 87, а гідроплани і літальні човни – до товарної позиції 8802.
Додаткові загальні положення
Вираз «плавучі засоби, спроектовані як морські» означає плавучі засоби, які завдяки своїй конструкції та обладнанню здатні працювати в морі навіть за поганих погодних умов (вітер силою приблизно 7 балів за шкалою Бофорта). Такі плавучі засоби звичайно мають водонепроникні палуби і надбудови, здатні витримувати атмосферні умови.
Вираз «найбільша довжина корпуса» означає довжину корпуса, виміряну між крайніми точками носа і корми, але не включаючи виступаючі пристосування, сформовані або не сформовані разом із корпусом (наприклад, керма, бушприти, рибальські платформи або трампліни для стрибків у воду).
Вираз «морські плавучі засоби» означає кораблі та судна на повітряній подушці, які задовольняють описаним вище умовам, незалежно від того, чи використовуються вони в узбережних водах, широких устях річок або на озерах.
Слід також зазначити, що:
плавучі засоби завдовжки менше ніж 12 м, спроектовані як морські, охоплюються терміном «рибальські судна» лише в тому випадку, якщо вони спеціально спроектовані та обладнані для промислового рибальства, навіть коли вони можуть іноді використовуватися для відпочинку;
термін «рятувальні човни» охоплює плавучі засоби, розміщені на морських суднах для зняття з суден команди і пасажирів у випадку небезпеки затоплення судна; він також охоплює рятувальні човни, розміщені у відповідних місцях уздовж берега і призначені вирушати на допомогу судам, що зазнають лиха.
Код |
Назва |
Пояснення |
1 |
2 |
3 |
8901 |
Судна круїзні, екскурсійні, пороми, вантажні судна, баржі та інші плавучі засоби, призначені для перевезення людей або вантажів: |
До товарної позиції 8901 включаються всі плавучі засоби для перевезення пасажирів і вантажів, крім плавучих засобів, зазначених у товарній позиції 8903, та рятувальних суден (крім гребних човнів), військові транспортні судна та санітарні судна (товарна позиція 8906); такі плавзасоби можуть призначатись для плавання морем чи у внутрішніх водах (наприклад, озерами, каналами, ріками, дельтами).
До цієї товарної позиції включаються:
круїзні та екскурсійні судна;
пороми усіх видів, включаючи залізничні, автомобільні й невеликі річкові пороми;
танкери (бензин, метан, вино тощо);
судна рефрижераторні для перевезення м'яса, фруктів і т. д.;
вантажні судна всіх видів (крім танкерів і суден-рефрижераторів) незалежно від того, спеціалізовані вони для перевезення визначених вантажів чи ні. Сюди включаються рудовози та інші суховантажі (для перевезення, наприклад, зерна, вугілля), контейнеровози, ролкери та ліхтеровози;
баржі різних типів, ліхтери і понтони – рівнопалубні плавучі засоби, використовувані для перевезення вантажів та іноді людей;
судна типу глісерів, на підводних крилах та на повітряній подушці.
До товарної категорії 8901 90 10 також входять плавучі засоби, призначені для перевезення барж або ліхтерів. На цих суднах контейнери звичайного типу заміняються баржами або ліхтерами, які самостійно підходять по воді для їх підіймання на плавбазу, що сама поділена на вертикальні відсіки, в яких можна розміщати по три або чотири ліхтери або баржі. Такі плавбази оснащені пересувними козловими кранами, зануреними підіймальними платформами або іншими вантажними засобами завантаження, пересування та вивантаження барж.
У цій товарній категорії класифікується лише плавбаза; баржі успішно використовуються як судна для плавання у внутрішніх водах, як контейнери під час морських перевезень і знову як судна для плавання у внутрішніх водах і повинні класифікуватися в товарній категорії 8901 90 91 або 8901 90 99. |
8901 10 |
– судна круїзні, екскурсійні та інші плавучі засоби, призначені головним чином для перевезення людей; пороми всіх типів: |
8901 10 10 00 |
– – морські |
8901 10 90 00 |
– – інші |
8901 20 |
– танкери: |
8901 20 10 00 |
– – морські |
8901 20 90 00 |
– – інші |
8901 30 |
– судна рефрижераторні, крім тих, що включаються до товарної підпозиції 8901 20: |
8901 30 10 00 |
– – морські |
8901 30 90 00 |
– – інші |
8901 90 |
– інші судна вантажні та вантажопасажирські: |
8901 90 10 00 |
– – морські |
|
– – інші: |
8901 90 91 00 |
– – – несамохідні |
8901 90 99 00 |
– – – самохідні |
8902 00 |
Судна риболовні; плавучі бази та інші судна для переробки та консервування рибних продуктів: |
До товарної позиції 8902 включаються всі типи рибопромислових суден, призначених для промислового морського рибальства або рибальства у внутрішніх водах; проте до неї не включаються гребні рибальські човни (товарна позиція 8903). Сюди включаються траулери, тунцелови, а також китобійні судна.
До цієї товарної позиції також включаються плавучі фабрики (для перероблення китової сировини, консервування риби і т. д.).
Риболовні судна, що можуть використовуватись для екскурсійних цілей під час туристського сезону, також включаються до цієї товарної позиції. Проте спортивні риболовні судна до цієї товарної позиції не включаються (товарна позиція 8903). |
|
– морські: |
8902 00 12 00 |
– – брутто-реєстрового тоннажу понад
250 т |
8902 00 18 00 |
– – брутто-реєстрового тоннажу не більш як 250 т |
8902 00 90 00 |
– інші |
8903 |
Яхти та інші плавучі засоби для дозвілля або спорту; гребні човни та каное: |
До товарної позиції 8903 включаються всі плавучі засоби для дозвілля або спорту і всі гребні човни та каное.
До цієї товарної позиції включаються яхти, судна з водометними рушіями та інші
вітрильні судна і моторні човни, тузики, каяки, човни з кормовим веслом, ялики, педало (вид педального водяного велосипеда), спортивні риболовні човни, надувні плавучі засоби та човни, що можуть складатися або розбиратися.
До цієї товарної позиції також включаються гребні рятувальні шлюпки (крім рятувальних суден товарної позиції 8906).
«Підвісні двигуни» (забортні) описуються в поясненнях до товарної позиції 8407, згідно з якими підвісні човнові двигуни призначені для невеликих човнів, що складаються з двигуна цієї товарної позиції, який утворює з гребним ґвинтом і рульовим керуванням єдиний неподільний пристрій. Ці двигуни призначені для кріплення із зовнішньої сторони корпуса човна і є знімними, тобто легко кріпляться, знімаються, а також регулюються, тому що весь вузол повертається
в точці кріплення. До підвісних човнових двигунів, проте, не належать двигуни, що кріпляться в кормовій частині всередині корпуса і з'єднані з блоком, в якому встановлено гребний ґвинт, розташованим у відповідній точці зовнішньої поверхні корпуса.
|
8903 10 |
– надувні: |
8903 10 10 00 |
– – масою не більш як 100 кг кожний |
8903 10 90 00 |
– – інші |
|
– інші: |
8903 91 |
– – судна вітрильні з допоміжним двигуном або без нього: |
8903 91 10 00 |
– – – морські |
|
– – – інші: |
8903 91 92 00 |
– – – – завдовжки не більш як 7,5 м |
8903 91 99 00 |
– – – – завдовжки понад 7,5 м |
8903 92 |
– – човни, катери моторні, крім човнів із забортним двигуном: |
8903 92 10 00 |
– – – морські |
|
– – – інші: |
8903 92 91 00 |
– – – – завдовжки не більш як 7,5 м |
8903 92 99 00 |
– – – – завдовжки понад 7,5 м |
8903 99 |
– – інші: |
8903 99 10 00 |
– – – масою не більш як 100 кг кожний |
|
– – – інші: |
8903 99 91 00 |
– – – – завдовжки не більш як 7,5 м |
8903 99 99 00 |
– – – – завдовжки понад 7,5 м |
8904 00 |
Буксири та судна-штовхачі: |
До товарної позиції 8904 включаються:
буксири – судна, сконструйовані переважно для буксирування інших суден.
Вони можуть бути морськими або для внутрішніх вод. Відрізняються від інших суден спеціальними обведеннями та зміцненими корпусами, непропорційно потужними щодо розміру судна двигунами та різноманітними палубними пристроями, призначеними для розміщення буксирного канату, троса тощо; судна-штовхачі – судна, призначені для штовхання барж, ліхтерів та ін.
Відрізняються переважно тупим носом (для штовхання) і високо розташованою рульовою рубкою (може бути телескопічною).
До цієї товарної позиції також включаються буксири-штовхачі, призначені для використання як штовхачі і як буксири. Як і штовхачі, вони відрізняються тупим носом, проте корма в них скошена, що дає їм змогу рухатися кормою вперед і буксирувати баржі.
Буксири, сконструйовані для надання допомоги суднам, які зазнали катастрофи, також включаються до цієї товарної позиції.
Судна цієї товарної позиції не розраховані на перевезення людей та вантажів. Вони можуть бути обладнані спеціальними допоміжними пристроями для боротьби з пожежами, перекачування (відкачування) води, нагрівання вантажів тощо. Проте пожежні судна сюди не включаються (товарна позиція 8905). |
8904 00 10 00 |
– буксири |
|
– судна-штовхачі: |
8904 00 91 00 |
– – морські |
8904 00 99 00 |
– – інші |
8905 |
Маяки плавучі, пожежні судна, земснаряди, плавучі крани та інші судна, для яких судноплавні якості є лише другорядними порівняно з їх основними функціями; плавучі доки; плавучі або підводні бурильні чи експлуатаційні платформи: |
До товарної позиції 8905 включаються:
плавучі маяки, пожежні судна, земснаряди, плавучі крани та інші судна, для яких судноплавні якості є другорядними порівняно з їх основними функціями. Як правило, вони виконують свою функцію в стаціонарному положенні.
Сюди включаються: плавучі маяки; бурильні судна; пожежні судна; земснаряди усіх видів (наприклад, грейферні снаряди, землесоси); рятувальні судна для підняття затонулих суден; постійно пришвартовані рятувальні плотики для порятунку потерпілих, які зазнали катастрофи у повітрі чи на воді; батискафи; понтони, оснащені підіймальним або вантажно-розвантажувальним устаткуванням (наприклад, дерик-кранами, кранами, елеваторами зерна), та понтони, сконструйовані явно як основа для цього устаткування; житлові судна, судна-пральні та плавучі фабрики також включаються до цієї групи;
плавучі доки – певний вид плавучих майстерень, застосовуваних замість сухих доків. Як правило, вони виконуються у вигляді П-подібної споруди, що складається з днища і бортових стінок, і обладнані насосними відсіками (камерами), за допомогою яких доки частково заповнюються водою (підтоплюються), що дає змогу судну, яке потребує ремонту, увійти до них.
У деяких випадках доки можна буксирувати.
Інший тип плавучого доку працює аналогічно, проте цей самохідний док з потужними двигунами застосовується для ремонту чи перевезення транспортних засобів – амфібій або інших суден;
плавучі або підводні бурильні чи експлуатаційні платформи, призначені, як правило, для розвідування і розроблення морських покладів нафти чи природного газу. На додаток до устаткування, необхідного для буріння або експлуатації, такого як дерик-крани, крани, насоси, цементувальні установки, шахти тощо, на цих платформах є житлові приміщення для обслуговуючого персоналу.
Платформи, що буксируються або в деяких випадках пересуваються до району розвідки чи експлуатації своїм ходом та іноді можуть пересуватися на плаву від одного об'єкта до іншого, можна підрозділити на такі основні групи:
самопідіймальні платформи, що на додаток до робочої платформи укомплектовані пристроями (корпуси, кесони і т. д.) для підтримання платформ на плаву, а також висувними стійками, які опускаються після прибуття на об'єкт, упираються в морське дно і підіймають платформу над рівнем води;
підводні (заглибні) платформи, у яких нижні конструкції занурені у воду над робочою площею дна, а баластові цистерни знаходяться на морському дні, забезпечуючи великий ступінь стійкості робочої платформи, розташованої над рівнем води. Баластові цистерни можуть мати юбки чи палі, які на більшу чи меншу глибину заглиблюються в морське дно;
напівзаглибні платформи, аналогічні підводним платформам, але які відрізняються від них тим, що підводна частина не спирається на морське дно.
Під час експлуатації ці плавучі платформи підтримуються в стаціонарному положенні анкерними розтяжками або методом динамічного позиціонування.
Стаціонарні платформи, застосовувані для розвідки чи експлуатації морських покладів нафти або природного газу і які не є ні плавучими, ні підводними, не включаються до цієї товарної позиції (товарна позиція 8430).
До цієї товарної позиції також не включаються пороми (товарна позиція 8901), плавучі фабрики з виробництва рибних продуктів (товарна позиція 8902), судна для прокладки підводних кабелів і плавучі метеорологічні станції (товарна позиція 8906). |
8905 10 |
– земснаряди: |
8905 10 10 00 |
– – морські |
8905 10 90 00 |
– – інші |
8905 20 00 00 |
– плавучі або підводні бурильні чи експлуатаційні платформи |
8905 90 |
– інші: |
8905 90 10 00 |
– – морські |
8905 90 90 00 |
– – інші |
8906 |
Інші судна, включаючи військові кораблі та рятувальні судна, крім гребних шлюпок: |
До цієї товарної позиції включаються:
військові кораблі усіх видів, до яких належать:
кораблі, призначені для ведення воєнних дій, укомплектовані різними наступальними та оборонними видами зброї та захисними засобами проти снарядів (наприклад, броня або набори водонепроникних перебірок) або підводними пристроями (виявники протимагнітних мін). Як правило, вони також обладнуються пристроями виявлення та освітлення, такими як радіолокаційні та гідроакустичні станції, інфрачервона апаратура та апаратура для автоматичного шифрування радіопередач зміною частоти. Кораблі цієї товарної категорії відрізняються від торгових суден більшими швидкістю і маневреністю, чисельністю екіпажу, більш об'ємними паливними цистернами і спеціальними трюмами для перевезення і застосування боєприпасів у морі;
певні види спеціально обладнаних суден без озброєння або броні, але за характером яких можна визначити, що вони призначені повністю або переважно для ведення воєнних дій, такі як десантні судна чи деякі види допоміжних суден флоту (для перевезення боєприпасів або мін тощо), військові транспортні судна;
підводні човни;
судна, що мають деякі ознаки військових кораблів, але які використовуються державними органами (наприклад, митницею і поліцією (міліцією));
рятувальні судна, розташовувані на борті суден, як і судна, розташовувані
у визначених місцях вздовж берега для надання допомоги суднам, що зазнали нещастя. Проте гребні рятувальні шлюпки включаються до товарної позиції 8903;
науково-дослідні судна; судна-лабораторії; плавучі метеорологічні станції;
судна для перевезення та встановлення буїв; судна для прокладки підводних кабелів, наприклад для телезв'язку;
лоцманські катери;
криголами;
санітарні судна;
саморозвантажні баржі для вивозу донного ґрунту тощо.
До цієї товарної позиції також включаються еластичні буксирувальні ємності, тобто складані пристрої для транспортування (для буксирування) по воді рідин та інших вантажів. Такі ємності є еластичною оболонкою, покритою текстильним матеріалом, і відрізняються своєю формою (як правило, сигароподібною) і наявністю деяких пристроїв, таких як стабілізатори, буксирний пристрій та іноді труби, що утримують на плаву (труби плавучості).
До цієї товарної позиції також не включаються:
понтони (рівнопалубні плавучі засоби для перевезення людей або вантажів) (товарна позиція 8901);
понтони, що явно призначені як основи для плавучих кранів і т. д. (товарна позиція 8905);
понтони типу пустотілого циліндра для підтримання на плаву тимчасових мостів
тощо, а також плоти усіх видів (товарна позиція 8907). |
8906 10 00 00 |
– кораблі військові |
8906 90 |
– інші: |
8906 90 10 00 |
– – морські |
|
– – інші: |
8906 90 91 00 |
– – – масою не більш як 100 кг кожний |
8906 90 99 00 |
– – – інші |
8907 |
Інші плавучі засоби (наприклад, плоти, плавучі баки, кесони, причали, буї та бакени): |
До товарної позиції 8907 включаються деякі види плавучих споруд, які не мають ознак суден. Як правило, під час експлуатації вони перебувають
у стаціонарному положенні. Сюди включаються:
понтони типу пустотілих циліндрів, застосовувані для підтримання на плаву тимчасових мостів і т. д. Проте понтони з ознаками судна не включаються до цієї товарної позиції (товарна позиція 8901 або 8905);
плавучі баки, застосовувані для утримання ракоподібних або риб;
плавучі баки, застосовувані в деяких гаванях для постачання суден нафтою, водою тощо;
кесони, тобто ємності, застосовувані в будівництві мостів, і т. д.;
плавучі причали-пристані;
буї, такі як швартовні бочки, навігаційні буї, сигнальні світлові чи звукові буї;
бакени, застосовувані для позначення фарватерів, небезпечних місць тощо;
пристосування для підняття на поверхню затонулих суден;
паравани типу буїв, застосовувані для тралення мін;
плоти всіх видів, включаючи плавучі пристрої круглої форми, що надуваються автоматично у разі зіткнення з поверхнею води, для порятунку тих, хто потерпів аварію корабля;
плавучі споруди, що служать як ворота доку.
До цієї товарної позиції не включаються:
водолазні дзвони типу тих, які складаються з металевої камери, що опускається або підіймається зовнішніми пристроями (тобто підіймальним пристроєм); як правило, вони включаються до товарної позиції 8479;
рятувальні пояси та рятувальні жилети (класифікуються відповідно до матеріалу, з якого вони виготовлені);
дошки для віндсерфінгу (товарна позиція 9506). |
8907 10 00 00 |
– плоти надувні |
8907 90 00 00 |
– інші |
8908 00 00 00 |
Судна та інші плавучі засоби, призначені на злам |
До цієї товарної позиції включаються судна та інші плавучі споруди товарних позицій 8901 – 8907, призначені на злам. Такі судна можуть бути застарілими або ушкодженими, а їхні прилади, устаткування тощо можуть бути зняті до моменту подання. |
Павло Рябокляч |
Головний державний податковий ревізорінспектор
відділу адміністрування майнових податків
Департаменту оподаткування фізичних осіб ДПА України |
«Вісник податкової служби України», лютий 2010 р., № 8 (580), с. 34 (www.visnuk.com.ua)