? Резидент отримав подарунок від нерезидента, при цьому вони є подружжям. Чи підлягає оподаткуванню дохід, отриманий у вигляді подарунка в такому випадку?

 

Оподаткування доходу, отриманого платником податку як подарунок (унаслідок укладення договору дарування), регламентується ст. 14 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» від 22.05.2003 р. № 889-IV (зі змінами та доповненнями, за текстом – Закон № 889-IV). 

Згідно з пп. 4.2.3 п. 4.2 ст. 4 цього Закону до складу загального місячного оподатковуваного доходу платника податку включається, зокрема, сума (вартість) подарунків у межах, що підлягає оподаткуванню згідно з нормами ст. 14.

Відповідно до п. 14.1 цієї статті кошти, майно, майнові чи немайнові права, вартість робіт, послуг, подаровані платнику податку, оподатковуються за правилами, встановленими Законом № 889-IV для оподаткування спадщини, тобто ст. 13, якою встановлено кілька ставок для оподаткування доходів, отриманих платником податку внаслідок прийняття у спадщину коштів, майна, немайнових прав. Ставка податку встановлюється залежно від ступеня споріднення (для резидентів) і резидентського статусу спадкодавця зі спадкоємцем.

Відповідно до пп. 13.2.3 п. 13.2 ст. 13 Закону № 889-IV якщо спадщину отримано будь-яким спадкоємцем від спадкодавця-нерезидента, такий дохід оподатковується за ставкою, визначеною п. 7.1 ст. 7 цього Закону (15 %), до будь-якого об'єкта спадщини.

Особами, відповідальними за сплату (перерахування) податку до держбюджету, є спадкоємці, які отримали спадщину (п. 13.4 ст. 13 Закону № 889-IV).

Виходячи з положень Закону № 889-IV фізична особа, яка є платником податку – резидентом і одержала протягом звітного податкового року дохід у вигляді подарунка від дарувальника-нерезидента (незалежно від ступеня споріднення з дарувальником), зобов'язана включити вартість (суму) такого доходу до складу загального річного оподатковуваного доходу та подати до 1 квітня наступного року річну податкову декларацію до податкового органу за місцем своєї податкової адреси (місце постійного або переважного проживання платника податку) та сплатити податок за зазначеною ставкою.

Податкові органи не мають законодавчих підстав для звільнення платників від сплати податку з будь-яких доходів, у тому числі одержаних як подарунок.

Згідно зі ст. 67 Конституції України від 28.06.96 р. № 254к/96-ВР (зі змінами та доповненнями) кожен громадянин зобов'язаний сплачувати податки та збори в порядку і розмірах, установлених законом.

Обов'язок фізичної особи щодо сплати податків припиняється зі сплатою податку або його скасуванням (п. 4 ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування» від 25.06.91 р. № 1251-XII (зі змінами та доповненнями)).

 

Рубрику підготувала 

 

Олена Хобич 

Оглядач «Вісника» 

За сприяння 

 

Тетяни Добродій 

Начальника відділу розгляду звернень платників
Департаменту оподаткування фізичних осіб ДПА України
 


«Вісник податкової служби України», лютий 2010 р., № 6 (578), с. 28 (www.visnuk.com.ua)