ПЕРЕВЕДЕННЯ ГРОШОВОГО БОРГУ: ОБЛІК У КРЕДИТОРА ТА БОРЖНИКІВ

"Баланс"

№ 18, 4 березня 2010 р.

Євген Бойчук

консультант з питань бухгалтерського обліку та оподаткування

 

Останнім часом справжнім головним болем стала криза неплатежів. Щоб у такій ситуації залишитися на плаву, українські суб'єкти господарювання дедалі частіше вдаються до такої господарської операції, як переведення боргів. Розглянемо  її організаційні та облікові особливості.

 

Правовий аспект

Переведення боргу - це особлива правова конструкція, що передбачає заміну боржника у зобов'язанні. Така заміна здійснюється за обов'язкової згоди кредитора, якщо інше не передбачено законом (ст. 520 Цивільного кодексу, далі - ЦК). Без узгодження з кредитором можливе переведення боргу лише тимчасовим адміністратором, що призначений з метою фінансового оздоровлення банку (ст. 80 Закону від 07.12.2000 р. № 2121-ІІІ "Про банки і банківську діяльність").

При переведенні боргу до нового боржника в повному обсязі переходять обов'язки первісного боржника, а останній вибуває із зобов'язання і більше не відповідає перед кредитором за його невиконання.

Заміну боржника в зобов'язанні оформляють спеціальним договором переведення боргу. Його укладають у тій самій формі, що й правочин, за яким виникло зобов'язання (ст. 521 ЦК). Така угода може бути двосторонньою (лише за участю боржників - первісного та нового) або тристоронньою (обидва боржники та кредитор). Якщо контрагенти оберуть перший варіант, то їм доведеться отримати письмове підтвердження згоди кредитора на переведення боргу - наприклад, у формі повідомлення чи листа.

За договором переведення боргу можлива передача як грошової, так і товарної заборгованості, однак на практиці найчастіше укладають договори про переведення грошових боргів.

Для здійснення переведення боргу немає майже ніяких обмежень. Єдине, на чому варто акцентувати увагу, так це обов'язок підприємств, активи яких перебувають у податковій заставі, попередньо узгоджувати з податковими органами можливість укладення таких угод (пп. 8.6.1 Закону від 21.12.2000 р. № 2181-ІІІ "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", далі - Закон № 2181, див. "БАЛАНС", 2008, № 90). Також не варто забувати й про те, що за загальним правилом заборонено переводити податкові зобов'язання та борги платників податків на третіх осіб (п. 7.5 Закону № 2181).

 

Особливості обліку

Зазначимо, що питання податкового обліку операцій із заміни боржника у зобов'язанні чинним законодавством практично не врегульоване. Але узагальнити можна так: факт переведення грошового боргу на податковий облік як боржників, так і кредитора зазвичай жодним чином не впливає. Пояснимо чому.

Первісний боржник. При переведенні боргу відбувається передача кредиторської заборгованості, яка не відповідає визначенню поняття "товари" із п. 1.6 Закону про прибуток (див. "БАЛАНС", 2008, № 64-65). Тому при такій передачі про продаж товарів, робіт чи послуг у першого боржника навіть не йтиметься. А отже, й не виникатимуть характерні для такої операції наслідки з ПДВ та податку на прибуток.

Якщо за договором про переведення грошового боргу на первісного боржника покладається обов'язок компенсувати новому боржнику його витрати, то після укладення такої угоди у першого виникне заборгованість перед другим. Однак таку заборгованість в жодному разі не варто розцінювати як результат надання первісному боржнику поворотної фінансової допомоги. Адже згідно з пп. 1.22.2 Закону про прибуток поворотна фіндопомога надається на підставі договорів, які передбачають передання платнику податку в користування на визначений строк суми коштів без нарахування процентів або надання інших видів компенсації за користування такими коштами.

Новий боржник. Переведення боргу пройде повз податковий облік нового боржника, адже він сплачуватиме чужі борги. Тому претендувати на якісь валові витрати чи податковий кредит просто нелогічно.

Якщо цей боржник матиме невиконані перед первісним боржником зобов'язання, то після підписання угоди про переведення на нього боргів існуючу заборгованість можна погасити взаємо-заліком.

Кредитор. Для податкового обліку кредитора немає різниці, хто оплатить продані товари. Адже в момент їх відвантаження усі податкові показники (валові доходи та податкові зобов'язання з ПДВ) було зафіксовано, а надходження грошей – це лише заключна операція. Тож, як і в попередніх учасників договору переведення боргу, у податковому обліку кредитора - повний штиль.

Для платників єдиного податку зауважимо – переведення боргу є лише заміною в зобов'язанні боржника іншою особою зі згоди кредитора, а не формою розрахунків (лист Мін'юсту від 05.11.04 р. № 20-50-3658). Тому така операція може бути проведена і підприємствами, що обрали спрощену систему оподаткування.

 

Приклад

Кредитор відвантажив товари первісному боржнику на суму 6 000 грн. (у т. ч. ПДВ - 1 000 грн.). Через брак коштів такий боржник, заручившись згодою постачальника, перевів утворену кредиторську заборгованість на нового боржника. Згодом новий боржник розрахувався з кредитором, а первісний боржник відшкодував йому всі витрати, пов'язані з виконанням договору переведення боргу.

Облік операцій наведено в таблиці.

(грн.)

 

з/п

Зміст операції

Первинні документи

Бухгалтерський облік

Податковий облік

Дт

Кт

Сума

ВД

ВВ

1

2

3

4

5

6

7

8

Облік у кредитора

1

Відвантажено товари первісному боржнику

Видаткова накладна

361

702

6 000

5 000

-

2

Нараховано податкові зобов'язання з ПДВ

Податкова накладна

702

641

1 000

-

-

3

Переведено борг на нового боржника

Угода про переведення боргу

377

361

6 000

-

-

4

Оплачено борг новим боржником

Виписка банка

311

377

6 000

-

-

Облік у первісного боржника

1

Оприбутковано товари від кредитора

Видаткова накладна постачальника

281

631

5 000

-

5 000

2

Відображено податковий кредит із ПДВ

Податкова накладна

641

631

1 000

-

-

3

Переведено борг на нового боржника

Угода про переведення боргу

631

685

6 000

-

-

4

Погашено заборгованість перед новим боржником

Виписка банка

685

311

6 000

-

-

Облік у нового боржника

1

Відображено заборгованість перед кредитором

Угода про переведення боргу

377

685

6 000

-

-

2

Погашено борг перед кредитором

Виписка банка

685

311

6 000

-

-

3

Отримано кошти від первісного боржника

Виписка банка

311

377

6 000

-

-