| Отчет о движении денежных средств глазами финансового руководителя Баланс 2010-01-21ЗВІТ ПРО РУХ ГРОШОВИХ КОШТІВ ОЧИМА ФІНАНСОВОГО КЕРІВНИКА "Баланс" № 5, від 21 січня 2010 р. Ольга Тучак головний бухгалтер ПП "Надія", м. Вінниця
Аналіз Звіту про рух грошових коштів, який складається за правилами П(С)БО 4, є одним із найважливіших етапів оцінки фінансового стану компанії. Пропонуємо альтернативну форму Звіту, яка дозволяє швидше і в більш наочному вигляді отримати необхідну інформацію про рух грошових коштів. Розглянемо методи складання такого звіту та переваги перед його стандартною формою.
Стандартний та альтернативний звіти про рух грошових коштів Навіть дуже прибуткове підприємство може мати значний дефіцит обігових коштів. Виявити причини такої ситуації можна саме на підставі аналізу Звіту про рух грошових коштів. Інформація про рух грошових коштів дозволяє оцінити фінансову гнучкість підприємства — спроможність своєчасно генерувати значні суми грошових коштів для невідкладних (незапланованих) потреб. Стандартний звіт — форма № 3 "Звіт про рух грошових коштів" — складається із трьох розділів. У розділі І наводяться дані про рух коштів від операційної діяльності. При цьому показники рядків 010 - 120 визначаються непрямим методом, який в основному базується на використанні готових даних (показників) із фінансових звітів за формами № 1 та № 2. Показники рядків 130 - 170 визначаються прямим методом, тобто вибіркою даних про витрачання і надходження безпосередньо за оборотами на рахунках у регістрах бухгалтерського обліку коштів, затверджених наказом Мінфіну від 29.12.2000 р. № 356 (це Журнали 1 і 2, Відомості 1.1, 1.2, 1.3). У розділах II та III наводяться показники про рух коштів від інвестиційної та фінансової діяльності відповідно, які визначаються прямим методом. В альтернативному звіті збережено структуру стандартного Звіту про рух грошових коштів, але показники всіх розділів визначаються прямим методом. Це спрощує складання звіту (адже не потрібно спочатку готувати звіти за формами № 1 і № 2 та проводити коригування за п. 12 П(С)БО 4), а тому дозволяє швидко і так часто, як вам це потрібно, отримувати необхідну інформацію про стан кровотворної системи вашого бізнесу — фінансів. Для спрощення підготовки звіту — як стандартного, так і альтернативного — можна в бухгалтерському обліку відокремити операції операційної, інвестиційної та фінансової діяльності, існує декілька варіантів, як це зробити: • до рахунків, на яких обліковуються операції одночасно декількох видів діяльності, відкриваються субрахунки, на кожному з них ведеться облік операцій лише за одним видом діяльності (наприклад, до рахунка 36 відкривають субрахунки 3611 "Розрахунки з покупцями за операційною діяльністю", 3612 "Розрахунки з покупцями за інвестиційною діяльністю" та ін.); • до рахунків обліку грошових коштів та їх еквівалентів запроваджується додатковий аналітичний облік за видами діяльності (у програмі 1C це реалізується через додавання до таких рахунків субконто "Види діяльності").
Порядок складання альтернативного звіту У розділі І Звіту наводяться дані про рух коштів від здійснення операційної діяльності. Для цього роблять вибірку безпосередньо з регістрів бухгалтерського обліку за оборотами на рахунках обліку коштів 30 та 31. Наприклад, надходження (оплата, отримана від покупців) — це обороти за дебетом рахунків 30, 31 із кредитом відповідних субрахунків рахунків 36, 68 та ін.; витрачання (оплата постачальникам; персоналу; сплата відсотків, податків та ін.) — обороти за кредитом рахунків 30, 31 із дебетом відповідних субрахунків рахунків 63, 66, 68, 64 та ін.). Дані наводяться з урахуванням ПДВ. Якщо ви бажаєте отримати зі Звіту додаткову інформацію для аналізу руху коштів за окремими статтями операційної діяльності, тоді окремі показники можете наводити розгорнуто (приклади див. у табл. 1). Таблиця 1. (тис. грн.)
Наприклад, при розгорнутому поданні сум оплати, отриманої від покупців, можна проаналізувати, збільшується чи зменшується дебіторська заборгованість у порівнянні зі змінами обсягів реалізації; який відсоток відвантаженої продукції сплачений покупцями у цьому ж звітному періоді. При розкритті інформації з оплати постачальникам аналізується, на яку частину запасів підприємство отримало відстрочення платежу (збільшення кредиторської заборгованості) — адже таке відстрочення є безоплатним позиковим капіталом. У розділах II та III наводяться дані аналогічно до стандартного Звіту. При цьому на відміну від стандартного Звіту рух коштів за окремими операціями може наводитись розгорнуто або згорнуто. Наприклад, у стандартному Звіті окремо відображається отримання і погашення позик (у рядках 320, 340 відповідно). А у Звіті для аналізу (альтернативному) рух позикових коштів може наводитись згорнуто (відображається тільки сума збільшення (зменшення) позикових коштів). Таким чином, фінансовий керівник залежно від мети аналізу може сам визначити, наскільки детально слід наводити у Звіті дані про рух коштів від окремих операцій (або навіть видів діяльності) та відображати необхідні дані у самостійно розробленій формі (фрагмент див. в табл. 2). Таблиця 2. (тис. грн.)
Аналіз показників Звіту Аналіз показників Звіту про рух грошових коштів дозволяє наочно побачити джерела надходження та напрямки використання коштів, отриманих від різних видів діяльності (операційної, інвестиційної та фінансової). Якщо більша частина грошових надходжень компанії генерується операційною діяльністю — це позитивний сигнал. Зростання грошових потоків від операційної діяльності свідчить про стабільний фінансовий стан компанії. Зменшення таких потоків (особливо отримання від'ємних значень) — сигнал для аналітика, щоб перевірити розмір дебіторської заборгованості покупців та/чи запасів на складах та їх економічну доцільність. У нашому прикладі зі Звіту видно, що чистий рух грошових коштів від операційної діяльності становить 213 тис. грн., тоді як рух грошових коштів від інвестиційної та фінансової діяльності має від'ємне значення. На інвестиційну діяльність витрачено 167 тис. грн. (тобто майже 79 % операційного потоку). Тобто на виплату дивідендів за рахунок операційного потоку залишилось лише 46 тис. грн. (213 - 167), тоді як виплачені дивіденди становлять 145 тис. грн. Таким чином, дивіденди у сумі 99 тис. грн. (145 - 46) виплачені за рахунок збільшення позикового капіталу (в основному короткострокового у сумі 92 тис. грн.). Якщо більша частина операційного потоку іде на придбання необоротних активів та виплату дивідендів, подальша можливість генерувати грошові потоки залежить від можливості залучити позиковий капітал. Але навіть значний потік коштів від операційної діяльності не є гарантією стабільності фінансового стану компанії. Такий потік повинен забезпечувати потребу компаній інвестувати гроші та виплачувати борги (у т. ч. дивіденди). Узагалі стабільним можна назвати фінансовий стан компанії, яка генерує: • додатний потік від операційної діяльності; • від'ємний потік від інвестиційної діяльності; • то додатний, то від'ємний потік від фінансової діяльності. Велика залежність від зовнішніх джерел фінансування для покриття поточних потреб є негативним сигналом. Використання інформації зі Звіту про рух грошових коштів, а також форми № 2 та № 1 дозволяє фінансовому керівнику оцінити такі показники діяльності підприємства: • спроможність генерувати майбутні грошові потоки від операційної діяльності для покриття боргів, відсотків за кредитами, дивідендів та ін.; • потребу у зовнішньому фінансуванні, його розмір та можливість розрахунку за таким позиковим капіталом; • причини розбіжностей між чистим прибутком та чистим рухом грошових коштів від операційної діяльності; • можливість виконання інвестиційних проектів. Комплексний аналіз фінансових звітів дозволяє оцінити можливість компанії виконати свій інвестиційний план (можливо, слід відмовитись поки що від нього для запобігання збитків).
|